Senfoni orkestrasındaki yaylı çalgıların askeri bando çalgılarına aktarımı
Transfering the strings instruments in symphony orchestra into military band instruments, master thesis
  1. Tez No: 254386
  2. Yazar: MAHMUT KÖYÜSTÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EROL BAŞARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, bestecilere kompozisyon ve bestecilik çalışmalarında Askeri Bandolar için besteleyecekleri eserlerde veya Senfoni Orkestrasına yazılmış bir eseri Askeri Bandoya aktarmalarında yardımcı olması amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Senfoni Orkestrasındaki yaylı çalgıların ve Askeri Bando çalgılarının ses ve teknik özellikleri belirtilmiştir. Ayrıca yaylı çalgıların aktarımının hangi askeri bando çalgılarına yapılacağı gösterilmiştir. Çalışmamın son bölümünde ise besteci ve besteci adaylarına örnekleme olarak Johann STRAUSS' un Radetzky adlı marşının aktarımı yapılmış orkestrasyonu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This work has been prepeared with aim of helping composers with the works they will compose for the Military Bands or allowing them transfere a work, written for the Symphony Orchestra, into Military Band. In the first section the work, the sound and technical features of strings instruments in Symphony Orchestra and Military Band instruments have been stated. Furthermore, in transfering a work written for the Sypmhony Orchestra into Military Band instruments, that the strings instruments to be applied to which Military instruments have been displayed. In the last section of the work, on the other hand, as an example of transfering into Military Band instruments the March ? Radetzky ? by Johann STRAUSS has been orchestrated.