Türk resminde 1930-1970 tarihlerinde yapılan sanat tartışmaları ve tartışmaların odağındaki sanatçı: Bedri Rahmi Eyüboğlu.
Art discussions of Turkish painting between 1930-1970 & the artist, being in the focus of those discussions: Bedri Rahmi Eyuboglu.
  1. Tez No: 210745
  2. Yazar: VİLDAN IŞIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. AHMET ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
1920'lerle birlikte başlayan ve günümüze değin süren ulusal sanat tartışmaları, dönemin ulusal kültür politikasının bir parçasıdır. Bu politikayla birlikte, ulusal bir sanat yaratma çabalarında dönemin hükümeti, aydınları ve sanatçıları birbirinden farklı görüşler sergiler. Ulusal bir sanat inşaa etme isteğiyle bir dizi uygulama yapan devletin bu amaçlar doğrultusunda sergiler düzenlenmesini sağlaması, (İnkılâp Sergileri, Yurt Gezileri ve Sergileri, Devlet Resim-Heykel Sergileri gibi ), dönemin sanat ortamını canlandırmasının yanı sıra yoğun bir eleştiri ve tartışma ortamı da yaratır. Kurtuluş Savaşı'nın ve Cumhuriyet devrimlerinin görselleştirilerek halka benimsetilmesi ve bir belge niteliğinde bunların gelecek nesillere aktarılması özellikle devlet için temel amaçtır ve modernist sanat etkileriyle yapılan resimlerde konunun ulusal olması son derece önemlidir. Aynı görüşü paylaşan veya paylaşmayan pek çok aydın ve sanatçı dönemin kültür-sanat tartışmalarında saflarını almaya başlayınca tartışmalar da katmerlenir. Özellikle 1930-1970 tarihleri, tartışmaların yoğun olarak yaşandığı bir dönemdir. Ortak tutkuları; millete sanatın ne olduğunu anlatmak ve Türk resim sanatının ulaştığı noktayı göstermek olan sanatçıların birbirlerinden ayrı olduklarını düşündükleri noktalardaki tartışmalarına dönemin aydınları ve bürokratlarından da olumlu/olumsuz eleştiriler eklenir ve hararetli tartışmalar yaşanır. Bedri Rahmi Eyüboğlu, sözkonusu tartışmaların pekçoğunun odağında yeralan bir sanatçı olarak Çağdaş Türk Resmi'nin oluşumunda ayrı bir öneme sahip olur.
Özet (Çeviri)
National art discussions which begun in 1920s and has continued since today, are parts of the national culture policy of that period. Together with that policy, government, intellectuals and artists of the date, shows different point of views on trying to create a national art. The State, making some implementations with the desire of establishing a national art, provided arrangements of exhibitions towards that targets, and that carries a lot of discussions to agenda herewith. Revolution Exhibitions, Country Trips and Exhibitions, State Painting-Sculpture Exhibitions like displays, create a compact criticism and discussion atmosphere as well as arousing the art atmosphere of the date. Adopting of Deliverance War and Republic reforms to folk by visualization and transference of those as a document to next generations, as being the main target, it is extremely important for the paintings made with modernist art impacts to have the subject national. But in further years, artists who?re going to carry recent modern art trends to country by completing their education abroad, begin to join the culture and art discussions of the date which are then augmented. Expecially between 1930-1970 period, deep discussions were done. Positive and negative criticism of intellectuals and bureaucrats were added to the discussions of the artists of whom having a common passion of expressing to nation what the art means and showing the point which Turkish painting has been reached, at the point of considering as they were differed from each other, and feverish discussions occurs. Bedri Rahmi Eyüboğlu, as an artist of being in the center of most of those discussions, becomes to have an especial importance in the constitution of Contemporary Turkish Painting.