Hastane yönetiminde kapasite ve kaynak yönetim kararlarının maliyet, kalite ve finansal performans üzerindeki etkileri
The effects of capacity and resource management decisions on cost, quality and financial performance in hospital management
- Tez No: 210793
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalısmanın amacı, tesis yönetimi, teknoloji yatırımlarının yönetimi, personel yönetimi ve sürekli iyilestirmenin alt boyutlarının hastanelerin maliyet, kalite ve finansal performansı üzerindeki etkileri ve bu etkilerin yatak kapasitesine göre degisip degismedigini incelemektir. Türkiye genelinde 418 hastanenin 860 yöneticisinin çalısmaya katılımı saglanmıstır. SPSS 13.0 ve AMOS 4.0 programları kullanılarak kesifsel ve dogrulayıcı faktör analizi yapılmıs ardından da degiskenler arasındaki iliski çoklu regresyon analizleriyle test edilmistir. Tüm örneklem üzerinden yapılan regresyon analizleri sonucunda, kapasite artırımının yönetimi ve yetkilendirmenin hastanelerin maliyet, kalite ve finansal performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiye sahip oldugu, egitim ve yetenegin ise sadece maliyet ve kalite performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiye sahip oldugu gözlenmistir. Ayrıca hasta kabulünün yönetiminin finansal performans üzerinde, klinik teknolojilere yapılan yatırım ise hem maliyet hem de kalite performansı üzerinde etkili oldukları görülmüstür. Buna ilave olarak, personel fazlalıgının yönetiminin sadece maliyet performansı üzerinde, bilgi&ofis teknolojilerine yapılan yatırımın ise kalite ve finansal performans üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiye sahip oldukları gözlenmistir. Yatak kapasitesinin ılımlastırıcı degisken etkisine yönelik yapılan regresyon analizleri sonucu yatak kapasitesi 100'ün üzerinde olan hastanelerde, kapasite artırımının yönetiminin ve yetenegin maliyet performansını etkileme düzeyinin yatak kapasitesi 100'ün altında olan hastanelere göre daha yüksek oldugu bulunmustur. Ayrıca, yatak kapasitesinin yetenek ve yetkilendirmenin kalite performansı üzerindeki etkisinde ılımlastırıcı etkiye sahip oldugu sonucuna ulasılmıstır. Buna ilave olarak kapasite artırımının yönetimi, bilgi ve ofis teknolojilerine yapılan yatırım, yetenek ve yetkilendirmenin finansal performansı etkileme düzeyinin yatak kapasitesi 100'ün üzerinde olan hastanelerde daha yüksek oldugu gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study, to investigate the effects of facility management, technology management, personnel management and continuous improvement on the cost, quality, and financial performance of the hospitals. We will also investigate whether these factors are related with the bed capacity of the hospitals. We have reached 860 managers in 418 hospitals. Exploratory and Confirmatory factor analysis is used to analyze the data. We also explored the relation among the factory by multiple regression analysis. We used SPSS 13.0 and AMOS 4.0 software packages. Regression analysis done on the whole sample data revealed that capacity expansion management and empowerment have a statistically significant affect on the cost, quality, and the financial performance whereas training and skills have a statistically significant affect on the cost and quality performance. We also observed that patient admission management affects financial performance, and clinical technologies, as expected affect the cost and quality performance. Moreover, we have concluded that the affect of management of personnel surplus on the cost performance is statistically significant. We used bed capacity as a mediator variable in regression analysis and observed that capacity expansion management and skills have a greater affect on the cost in hospitals with 100 or more beds than the hospitals that have fewer than 100 beds. Additionally bed capacity is a mediator variable for the affect of skills and empowerment on the quality performance. Moreover, capacity expansion management, investment in information and office technologies, skills and empowerment have a greater affect on the financial performance in hospitals with a bed capacity 100 or more.