Kullanıcı, yenilikçi, organizasyon ve çevre özelliklerinin kurumsal kaynak planlaması uygulama başarısı ile organizasyonel performansa etkisi
The effects of user, innovative, organizational and environmental factors on enterprise resource planning implementation success with organizational performance
  1. Tez No: 210794
  2. Yazar: YAŞAR AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalısmanın amacı bir enformasyon teknolojisi yeniligi olan kurumsal kaynak planlaması (KKP) yazılımının firmaya adaptasyonunda dikkate alınması gereken faktörleri ortaya koymaktır. Organizasyonların KKP teknolojilerinin kurulumunda göz önünde bulundurmaları gereken kritik basarı faktörlerinin teorik altyapısını; Yenilik Yayılım Teorisi ve Teknoloji Kabul Modeli olusturmaktadır. Tezde öncelikle enformasyon teknolojisi teriminin temel bilesenleri incelenmistir. Süreç, veri, enformasyon, bilgi gibi enformasyon sistemleri literatürünü olusturan temel terimler açıklanmıstır. Yenilik kavramı, amaçları, çesitleri, kaynakları, asamaları ve yayılımı ortaya konulmustur. Yenilik Yayılım Teorisi ve Teknoloji Kabul Modeli'ni olusturan degiskenler, isleyis mantıgı arastırılmıstır. KKP sistemlerinin tanımı, özellikleri, içerigi, tarihi, sagladıgı faydalar, uygulamada görülen problemler ve maliyetleri incelenmistir. Dolayısıyla ortaya konulan çalısma enformasyon sistemleri literatürünün yogunlastırılmıs bir özünü/özetini bünyesinde tasımaktadır. Tezin hitap ettigi hedef kitle; enformasyon sistemleri konusuna ilgi duyan okuyucular, KKP sistemlerini üretenler, KKP sistemi satıcıları, danısmanlık hizmeti verenler ve bu programlara yatırım yapmayı planlayan potansiyel KKP kullanıcılarıdır. Çalısma'nın teorisini desteklemek üzere KKP kullanıcısı firmalara anketler gönderilmistir. Anket formu tezin içerigini kapsayacak sorulardan olusturulmustur. Tezin teorisinin ampirik uygulaması anket yöntemiyle saglanmıstır. Anketler KKP sistemlerini kullanan 610 firmaya postalanmıs ve 236 anket dönmüstür. Anketlerin SPSS ile analizinden, tezin iddiasını ifade eden hipotezleri destekleyen sonuçlar elde edilmistir. Hipotezlerin desteklendigine yada reddedildigine dair sonuçlar bir tablo halinde sunulmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the factors that must be taken into consedaration in the adaptation of the enterprise resource planning software which is an innovation of information technology to the company. Diffusion of Innovation Theory (DOI) and Technology Acceptance Model (TAM) formed the theoretical infrastructure of critical success factors. In the thesis, firstly the basic components of the term of Information Technology have been examined. The basic terms forming the information systems literature such as process, data, information and knowledge have been explained. The concept of innovation with its aims, types, resources, phases and diffusion has been defined. DOI and TAM have been researched in detail. The features, content, history, benefits, problems in application and costs of the Enterprise Resource Planning Systems have been examined. Thus, the study presents an intensified abstract or summary of the information systems literature. The target group of the thesis is the readers interested in information systems, the firmse who produce ERP systems, ERP systems sales people, counselling offices and potential ERP users who plan to invest in such programmes. In order to support the theory of the study questionnaires were sent to the companies which use ERP. Survey form consisted of items concerning the content of the thesis. The questionnaires were sent to ERP system users 610 companies. 236 questionnaires were sent back. With the analysis of the questionnaires using SPSS, results that support the content of the thesis were obtained. The results showing weather the hypotheses forming the arguments of the thesis were admitted or refused were presented as a table.