Kargo firmalarında lojistik performansın değerlendirilmesi ve bir benchmarking uygulaması
Logistics performance evaluation in the cargo firms and a benchmarking implementation
- Tez No: 210800
- Danışmanlar: Y.DOÇ. RAMAZAN KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzün hızla değişen dünyasında, Benchmarking (Kıyaslama) daha rekabetçi olmaya çalışan şirketler arasında önemi artan bir araç haline gelmektedir. Şirketlerin sahip olduğu birçok zayıf ve kuvvetli noktalar bulunmaktadır. Benchmarking bir firmaya tekerleği yeniden icat etmek yerine sınıfının en iyi uygulamaları ile zayıf noktalarını kapatması yönünde yardım eder. Bu çalışmada öncelikle en iyi uygulamanın seçiminde etkin olan faktörler belirlenmiştir. Genel olarak en iyi firmanın belirlenmesinde dikkate alınması gereken kalite, fiyat, esneklik ve dağıtım performansı gibi bir çok nitel ve nicel faktör bulunmaktadır. Bu faktörler yapılan literatür araştırması ile lojistik faktörler, örgütsel faktörler, ilişkisel faktörler ve çevresel faktörler olarak dört boyutta özetlenmiştir. Çalışmanın uygulama aşamasında İstanbul-Kadıköy bölgesinde faaliyet gösteren üç kargo firması arasında müşteriler ve çalışanlar için yapılan anketlerle bir benchmarking uygulaması yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler çeşitli istatistiksel işlemlerden geçirildikten sonra sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our rapidly changing world, Benchmarking is becoming an increasingly popular tool among companies trying to become more competitive. There are a lot of strengths and weaknesses which companies have. Benchmarking helps a company close the gap with the best-in-class performer without having to ?reinvent the wheel?. In this study, we first determine whose factors that are efficient to point out the best-in-class . In general, many quantitative and qualitative factors, such as quality, price, flexibility and delivery performance must be considered to determine best-in-class. The factors are summarized into four factor (logistics factors, organizational factors, environmental factors and relational factors) due to the literatüre reviews. At the emprical part of the study a benchmarking analysis, which is implemented by questionnaires to both customers and employees, takes place among three cargo companies settled in Kadıköy-İstanbul-restrict. The findings are analyzed statistically and results are presented.