'Ortadoğu'da yeniden yapılandırılan Irak ve Türkiye'ye etkileri
Reconstruction of Iraq in Middle East and it's effects on Turkey
  1. Tez No: 210801
  2. Yazar: FURKAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ABD'nin Ortadogu Projesi kapsamında dıs müdahaleye ve isgale maruz kalan Irak'ın bugünlere gelmesine yol açan olayları ve nedenlerini iyi bilmek Türkiye açısından bir zorunluluktur. Bu ülkenin içinde bulundugu derin kriz Türkiye'yi de etkileme potansiyeline sahip olup buna yol açan sebepleri neden ve sonuçların iyi bir sekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Özellikle 1991 sonrası üzerine yogunlasan bu çalısmada ile ilk olarak Ortadogu bölgesi ve Irak Devleti'nin yapısı incelenmis ülke içerisinde mevcut demografik yapıya göz atılmıstır. Irak'ın kurulusundan itibaren ülke tarihi, agırlıklı olarak Kürt sorunu baglamında incelenmis ve ülkeyi bugünlere tasıyan hadiseler analiz edilmeye çalısılmıstır. Irak'ın 2003 yılında isgali sonrası içinde bulundugu durumu, hazırlanan Irak Anayasası'nı ve getirdigi sonuçları, ülkeyi gelecekte bekleyen muhtemel siyasi senaryoları ve Türkiye'nin bu ülke ile olan iliskilerinin gelecekte alacagı muhtemel sekil son bölümde incelenen konu baslıkları olmustur. Çalısma ile Irak'ın Türkiye açısından sahip oldugu önem, bu ülkede meydana gelen hadiselerin Türkiye'nin gelecegini etkileme potansiyeli ön plana çıkarılmıstır. Bu ülkenin yasamıs oldugu geçmisteki olaylar ve güncel hadiseler bizler için bir ders niteliginde olup, bunlara baglı olarak Irak ile olan iliskilerin gelecegi konusunda öngörüde bulunulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
It is necessary to know the events and their reasons that has caused Iraq to be subjected to foreign occupation and intervention. No doubt the profound crisis in our southern neighbor has a potential of affecting Turkey. To begin with, the construction of Iraqi Government, the demographic construction in the country and Middle East have been studied. The history of the country from the XX. century onwards, especially has also been examined and analysed. The topics studied in the last part are the developments after the 2003 occupation; the Iraqi Constitution, its results, the political scenarios waiting the country, and finally the nature of relations which Turkey and Iraq will have in the future.