Hafs B. Gıyâs ve hadis ilmindeki yeri
Hafs B. Giyâs and his place in hadith science
  1. Tez No: 210812
  2. Yazar: ADEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖZŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tebeü't-tabiîn döneminin önde gelen hadis âlimlerinden olan Hafs b. Gıyâs Kufe'de doğup büyümüs, hadis ve fıkıh sahasında otorite sahsiyetlerden ilim tahsil etmistir. Harûn Resîd zamanında 177'de (793) Bağdat'ın doğu kesiminde iki yıl ve Kûfe'de on üç yıl kadılık yapmıstır. Bu görevi geçim sıkıntısı nedeniyle kabul ettiği rivayet edilir. Hafs verdiği hükümlerde baskı ve tesir altında kalmazdı. Kadılık görevini üstün bir liyakatle yerine getirmesinden dolayı vefat ettiği zaman ?Kadılık, Hafs b. Gıyâs ile sona erdi? denilmistir. Cömert bir zat olan Hafs aldığı 300 dirhem maası iki arkadasıyla paylasırdı. Hafs, hadis münekkitlerince sika kabul edilmekle birlikte tedliste bulunmakla da itham edilmis, ömrünün sonlarına doğru hafızasının biraz zayıfladığı ve bu dönemde rivayet ettiği hadislerin ihtiyatla karsılanması gerektiği belirtilmistir. Bununla birlikte rivayet ettiği hadisler hem Sünni, hem Sii kaynaklarda kabul görmüstür. Kendisinden 3000 veya 4000 hadis rivayet edilen Hafs b. Gıyâs'ın kaynaklarda 170 hadis ihtiva eden bir hadis cüzünün bulunduğu kaydedilmektedir. Rivayetleri Kütüb-ü Sitte diye meshur altı hadis kitabında yer almaktadır. Aynı zamanda ?mâm-ı Azâm Ebû Hanîfe'nin öğrencilerinin ileri gelenlerinden olan Hafs b. Gıyas, ondan Asâr'ını ve diğer eserlerini dinlemis ve onları rivayet etmistir.
Özet (Çeviri)
Hafs b. Gıyas is one of the prominent scholar of hadith in the period of atbau?t-tabi?in. He was born and grow up in Kufa. And he was educated by the master of hadith and fıqh in that time. In the time of Harun al-Rasheed (177/793) he has worked as a judge for two years in the east of Baghdad and for thirteen years in Kufa. It is related that he accepted this duty because of bad straits. Hafs was not under the pressure in his opinions. Because of his success in his occupation, after his death it was told that ?the judgeship came to an end?. Hafs was a generous person and he was used to share his salary worth three hundreds drachma with his two frends. Although he has been accepted a trustworthy (sika) teller by the critics he has accused for to be deceptive (mudellis) and his memory has gotten weak. And it is said that to be cautious to his hadiths in that period is must. However his hadith has been respected by Ahl al Sunna and Shi?a. Three or four thousand hadith has been related from Hafs and it?s mentioned that he has got a fascicle containing one hundred seventy hadiths. His hadiths exist in the Kutub al-sittah. Hafs was the prominent companion of Abu Hanifa and listen Abu Hanifa?s book from him and related this books.