Kafkasya'da etnik çatışmalar ve Türkiye açısından bölgenin önemi
Ethnical conflicts in caucasia and importance of the region for Turkey
- Tez No: 210813
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GİRAY SAYNUR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Soğuk Savas'ın sona ermesi ve SSCB'nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlığına kavusan Türk Cumhuriyetleri ile iliskilerin kurulması, gelistirilmesi ve devamının sağlanması Türkiye için çok önemlidir. Kafkasya, Türkiye'nin Orta Asya'ya açılmasını sağlayan bir kapı vazifesi görmektedir. Bölge ABD, Rusya, ?ran, AB ve Türkiye için jeopolitik ve jeostratejik öneme sahiptir. Bu yüzden bölge ülkeleri ile iliskiler ve Kafkasya üzerine gelistirilecek politikalar hayati öneme sahiptirler. Bu tez; Kafkasya'nın coğrafi konumunu, demografik ve etnik yapısını inceleyerek bölgede cereyan eden sorunların sebeplerini arastırmayı, basta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerinin ve Süper Güçlerin, Orta Asya'nın kapısı ve enerji deposu olan Kafkasya bölgesi üzerindeki politikalarını açıklığa kavusturarak, bölgenin Türkiye ve Dünya için öneminin bir daha gözler önüne serilmesini sağlamayı amaçlamıstır. Çalısma dört bölüm, buna ilave olarak bir giris ve sonuçtan olusmaktadır. Birinci bölümde, Kafkasya'nın dünya üzerindeki konumu ve önemi altı alt baslık altında bahsedilmistir. Burada Kafkasya bölgesinin coğrafi konumu, demografik ve etnik yapısı, Kafkas Topluluklarının dil ve dini yapıları ayrıntıları ile incelenmis, bölgenin tarihi ele alınarak Kafkasya'nın jeopolitik ve jeostratejik öneminden bahsedilmistir. Bölgedeki Etnik Yapıdan Kaynaklanan Problem Sahaları ise ikinci bölümde Güney ve Kuzey Kafkasya bölgesi olarak ayrı ayrı incelenmistir. Üçüncü bölümde Güç Merkezlerinin Kafkasya politikaları dört baslık altında toplanmıstır. Bu bölümde sadece Süper Güçlerin (ABD, AB) ve bölge ülkelerinin (Rusya, ?ran) Kafkasya stratejileri, politikaları incelenmistir. Dördüncü bölümde toplam üç baslık altında, Türkiye'nin Kafkasya politikaları ve bölge ülkeleri ile arasındaki ikili iliskileri incelenerek, Kafkasya'nın Türkiye için öneminden bahsedilmis ve Türkiye'nin Kafkasya'daki hedefleri, menfaatleri ve uygulaması gereken politikalar ele alınmıstır. Sonuç bölümünde ise Kafkasya'nın ülkemiz için tasıdığı önem ve izlenmesi gereken stratejiler üzerine tespitler ve tavsiyeler yer almıstır
Özet (Çeviri)
It is crucial for Turkey to establish, improve and carry on relations with the Turkic Republic states declaring independence after the Cold War and the collapse of USSR. Caucasia serves as a gate for Turkey to access through Central Asia. Region has a geopolitical and geostrategical importance for USA, Russia, Iran, UE and Turkey. Therefore, relations with the regional countries and politics on Caucasia have vital significance. This thesis aims to reveal the roots of problematic issues by studying the geographical, demographical and ethnical structure; thereby, mentioning the importance of region both for Turkey and for the World by examining politics of Turkey, other regional countries and Super Powers. This study consists of prologue, epilogue and four chapters. In the first chapter, position of Caucasia on the World and importance of region are mentioned in six titles. Here, geographical position, demographical-ethnical structure, language-religion roots and history of Caucasia are studied in detail. Problematic issues rooting due to ethnical structure are studied in the second chapter in two parts, as Southern and Northern Caucasia. In the third chapter, Caucasian politics of Power Centers are studied in four titles. Here, strategies and politics of Super Powers (USA, UE) and regional countries (Russia, Iran) are examined. In the fourth chapter, in three titles, Caucasian politics of Turkey and relations with the regional countries are studied; and significance of Caucasia for Turkey is mentioned and aims, interests and politics-to-do are detailed . In the epilogue, the importance of Caucasia for our country and strategies-to-follow are advised.