İlköğretim okullarına sınavla atanan yöneticilerle sınavsız atanan yöneticilerin yönetim süreçlerine ilişkin yeterliklerinin değerlendirilmesi
Evaluations of administraters, who were appointed by an exam and without an exam, competences relation with the administrating processes
- Tez No: 210811
- Danışmanlar: Y.DOÇ. OSMAN TİTREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sakarya il merkezindeki ilkögretim okullarında çalısan, yöneticisi merkezi bir seçme sınavı sonucuna göre atanan 194 ögretmen ve yöneticisi sınavsız atanan 233 ögretmenin yöneticileri ile ilgili görüsleri alınarak yapılan bu arastırma, ?Okul yöneticilerinin atanma biçimlerinin yönetim süreçlerine etkisini? belirlemek amacıyla yapılmıstır. Arastırmada veriler, ilgili literatür taraması yapıldıktan ve uzman görüsü alındıktan sonra olusturulan; ?lkögretim Okulu Yöneticilerinin Yönetim Süreçlerine Uyabilme Yeterlikleri ? anketi kullanılarak toplanmıstır. Arastırma sonunda yöneticilerin yönetim süreçlerine iliskin, yöneticisi sınavla atanan ögretmenlerin görüsleri ile yöneticisi sınavsız atanan ögretmenlerin görüsleri arasında tüm süreçlerde anlamlı farkın oldugu görülmüstür. Yöneticisi sınavla atanan ögretmenlerin yöneticilerini, yönetim süreçlerinin tümünde daha yeterli buldukları belirlenmistir. Yöneticilerin yönetim süreçlerine iliskin ögretmen görüsleri arasında, egitim durumu ve cinsiyet degiskenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunamamıstır. Yalnızca iletisim boyutunda, kıdem degiskenine göre farklılık saptanmıstır. Ögretmenlerin yöneticilerde en çok, ?yönetim ve denetim alanında lisansüstü egitim alma? niteligini görmek istedikleri belirlenmistir. Ögretmenlerin yönetici seçme sürecinde dikkate alınması gereken nitelikleri önem sırasına göre; yönetim ve denetim alanında lisansüstü egitim almıs olma, kıdem, yönetim alanında hizmet içi egitim almıs olma, yönetici seçme sınavında basarılı olma seklinde ifade ettikleri, mülakat-takdir puanı ve geçmis yıllardaki sicil ortalamalarının süreçte çok fazla etkili olmasını istemedikleri belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This research which has been based on the comments and opinions of 194 teacgers who were choosen by a central exam and 233 teachers who were designated without an exam in the centrum of Sakarya province, has been designed and operated to determine effects the types of administration. Data of research have been gathered through the use of schale Primary Education Administrators Competences to agabeylities of processing administration. At the end of the research, it has been seen that opinions of teachers whose directors were designated by exam are different teachers whose directors were designated without an exam. It has been found that teachers whose directors designated by an exam found their directors more proficient in all the process of administration. It has been found in the reseach that opinions of teachers about directors administration process hav not reflected significant differences from variables such as sex, seniority, and education level. It has been determined that teachers the most want to see directors who have the quality of the master degree about administrating and controlling. It has been concluded that in the process of choosing administrater, teachers have expressed qualities which have to take note of take a master degree on the branch of administrating and controlling, seniority, take a in-service training about administrating, to be successfull in the administrater, choosing exam and teachers have expressed that they do not want interview point of preciation and average of registered in the past years to be affectual on the process.