Âsım kırâatında Hafs B. Süleyman rivayeti ile Ebû Bekr Şu'be rivayeti arasındaki farklılıklar ve anlama etkisi
The effect of Hafs B. Süleyman storage on Abû Bekr Şu'be storage and understanding in Asim Kira
  1. Tez No: 603200
  2. Yazar: YUSUF EZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sahîh kırâatler, ilk devirlerden zamanımıza kadar okunmuş ve okutulmuştur. Günümüzde bu kırâatler içinde, tezimizin de ana esasını oluşturan Hafs rivayetiyle bize kadar ulaşan Âsım Kırâatı, Müslümanlar arasında daha çok okunmakta ve okutulmaktadır. Diğer kırâatler ise, bazıları hariç birer ilim olarak bu alanda ihtisas yapmakta olan kişiler tarafından okunmaktadır. Çalışmamızda, konunun iyi anlaşılması maksadıyla, giriş kısmından sonra Kırâat ilminin temel konuları hakkında bilgi verilmiştir. Tefsirle ilgilenen âlimler, Kur'ân-ı Kerîm'i daha iyi anlayabilmek maksadıyla kırâat ve kırâat farklılıklarına dikkat çekmişlerdir. Eserlerinde de bu farklılıklara yeri geldikçe yer vermişlerdir. Bu faklılıklar, hem kırâat imamları hem de râvileri tarafından okunmak suretiyle günümüze kadar gelmiştir. Kırâat ilmi tefsir, fıkıh ve kelam gibi konulara kaynaklık etmiştir. İşte bu nedenden ötürü bu alanla uğraşanlara az da olsa bir katkı sağlama düşüncesiyle birinci ve ikinci bölümde çalışmamızın esasını teşkil eden“Hafs b. Süleyman rivayeti ile Ebû Bekr Şu'be rivayeti arasında anlama etki eden ve etmeyen farklılıklar”ele alınmıştır. Çalışmamız sonuç ve kaynakça ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Sahîh Kırâat, from the first period to the present time has been read and taught. Asım Kırâati, who reached us with Hafs narration, which is the main basis of our thesis, is read and taught among Muslims. The other Qur'an is read by people who specialize in this field as science except some. In order to understand the subject well in our study, firstly, in the first chapterInformation about the subjects of science of Kırâat is given. Scholars interested in the exegesis have pointed out the differences between Qur'an and Qur'an in order to better understand the Qur'an. They have included these differences in their works. These differences have been read to the present day by both the imams of the Qiraat and the narrators. The science of Qur'an has been the source of issues such as tafsir, fiqh and kalam. For this reason, with the idea of making a little contribution to those who are engaged in this field, the main subject of our study in the second part is Haf Hafsin in Asim Kiraat. The differences and comprehension effect of Suleyman narration from Abu Bakr Shu'ba narration are discussed. Our study concludes with conclusions and bibliography.