İnsan kaynakları yönetiminde eğitim ve geliştirmenin önemi: Azerbaycan'da faaliyet gösteren büyük ölçekli işletmelerde bir uygulama
The importance of training and devolopment in human resorce management: A survey of the large scale organizations operating in Azerbaijan
- Tez No: 210817
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde, tüm dünyada büyük ya da küçük her isletme egitimin anlamını veperformansa katkısını bilmekte ve çalısanlarının egitimi için giderek artan düzeylerdeçaba göstermektedir. Buna karsın, büyüklükleri ya da pazardaki güçlü konumlarınedeniyle insana yatırıma gerek görmeyen isletmeler, degisim karsısında müsterilerini,pazarlarını, imajlarını, karlarını ve rekabetçi üstünlüklerini kaybetmektedirler.Bilgi birikiminin geometrik diziyle arttıgı ve her üç, bes yılda bir ikiye katlandıgı birdünyada insan kaynaklarının egitimine önem veren ve bu anlamda çalısanlarına yatırımyapan isletmeler degisime ayak uydurabilmekte, hatta degisime öncülük ederek önemlirekabetçi üstünlükler elde edebilmektedirler. Bu baglamda bu tez çalısmasının temelamacı da, egitim ve gelistirme çalısmalarının öneminin isletmelere bir dahahatırlatılması ve Azerbaycan'ın baskenti Bakû'de faaliyet gösteren büyük ölçekliisletmelerde egitim ve gelistirme çalısmalarının düzeyinin degerlendirilmesidir.Bununla birlikte, Bakû'de faaliyet gösteren isletmelerde egitim ve gelistirmeçalısmalarının eksiksiz ve kaliteli bir sekilde gerçeklestirilmesine etki eden faktörlerinbelirlenmesi ve bu faktörlerin egitim ve gelistirme çalısmaları üzerindeki etkisininanaliz edilmesi de tez çalısmasının amaçları arasındadır.Tez çalısmasının uygulama bölümünde bu amaçlar dogrultusunda anket uygulamasıyapılmıs, elde edilen veriler SPSS 10.0 (Statistical Package for Social Science) paketprogramıyla analiz edilmistir. Örnek kitle için frekans analizleri, egitim ve gelistirmeçalısmalarına etki eden faktörler belirlendikten sonra, faktör ve güvenirlilik, korelasyonve regresyon analizleri yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, various kinds of corporations small or large scale, know the meaning andcontribution to performance training and development, in this case they demonstrategrowing efforts for training of their employers. In contrast, corporations which don?trequire invest to human resources because of their tough situation in markets drop theircustomer?s, conditions in markets, images, profits and competitive challenges.We live in a world where accumulation of knowledge doubles geometrically everythree, five years; corporations those value training of their human resources and investtheir employees in this framework, can keep up with the changes and even by leadingthe way to renovations, they can acquire significant competitive superiorities. In thisframework, principle objective of this thesis, to emphasize and remind the significanceof training and development to the corporations once again and to evaluate levels oftraining and development activities at the large-scale corporations operating in Baku,the capital city of Azerbaijan. In addition, what the factors effecting realization ofeducational and developing activities in a complete and quality manner are andanalyzing the outcomes of these factors on training and developing activities, are amongsubordinate objectives of this study.In order to put these objectives forward, inquiries were conducted and results acquiredwere statistically evaluated by using SPSS version 10.0 (Statistical Package for SocialSciences). After determination of the factors influencing training and developingactivities, frequency, factor and reliability analyses and then correlation and regressionanalyses were conducted for sampled population.