Kırşehir türküleri
Kırşehir folk songs
  1. Tez No: 210826
  2. Yazar: FATİH YAĞMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAMIIK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 650
Özet
Kırsehir türkülerinin metinlerini bir çatı altında toplayan ilmi bir çalısma bu zamanakadar gerçeklestirilmediginden tezimizin ilk gayesi böyle bir ilmi çalısmanınyapılması yönündedir. Çalısmamızda seksen kaynak taranıp dört yüz yirmi iki metineulasılmıstır. Kırsehir'in ulasabildigimiz bütün kırık havalarını, bütün bozlaklarını vemeshur agıtlarını bir araya getirmenin yanında Kırsehir türkülerinin özelliklerine,sekil ve yapı incelemelerine deginilmis, saglam metinlere ulasmaya gayretgösterilmistir. Çalısmamızın basında türküler hakkında gerekli bilgiler verilmis,türkü ve bozlak metinleri sıralanmıs, gayri ihtiyari degisiklige ugrayan türkümetinlerine, Kırsehir türkülerinin en önde gelen icracıları olan abdallara ve digertürkü sevdalılarına deginilmis, küçük bir türkü motifi çalısmasına yer verilerekçalısmamız tamamlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compose the folk songs of Kırsehir in a text thathasn?t done so far. In this research 80 written source examined and 422 texts ofwhich were reached. Not only ?kırık havalar?, ?bozlaklar? and ? agıtlar? weren?tcollected but also the characteristics, the structure and shape of Kırsehir folk songswere investigated to get strong texts. At the beginning of the study, generalknowledge about folk songs was given, the texts of songs and ?bozlak? were stated,unintentionally changed song texts and leading ?abdals? who sing a song wereidentifed and finally the study was completed by giving a unique song design.