Voleybolcularda takım birliğinin başarıya etkisinin araştırılması(genç bayanlarda İzmir ili örneği)
Searhing the effect of team cohesion volleyball on the way off success(the model of young girls in İzmir)
  1. Tez No: 210825
  2. Yazar: KORAY UYGUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RÜÇHAN İRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmanın amacı takım birlikteliğinin takımın başarısına ne düzeyde etki ettiğine dayalı görüş ve önerileri saptamaya ve kulüplere, antrenörlere, sporculara bilimsel yaklaşımlar sunabilmeye yöneliktir. Araştırma 2004?2005 sezonu İzmir ilinde yerel ligde yer alan Voleybol takımlarının sporcularından elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, Widmeyer et al. tarafından geliştirilen, Moralı ve ark. tarafından kullanılan ?Takım Sporlarında Takım Birlikteliği? envanteri veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS Ver. 10.5 programında yapılmıştır. Kullanılan test yöntemleri: Geçerlilik ve güvenirlik için Alpha (Cronbach) yöntemi, ortalamalar arasındaki farkların belirlenmesi için varyans analizi testi(Anova), Tukey Hsd. Testi istatistiksel analiz yöntemleri olarak kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, takım sporu olan voleybol ile ilgilenen genç bayan sporcularda takım birliğinin takım başarısını pozitif yönde etkilediğine dair sonuçlar elde edilmiştir. Aynı zamanda takım birliği yüksek olan takımların performanslarının daha iyi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine suggestions and views concerning how team cohesion contributesto the performance of the team and to introduce scientific approaches to sports clubs, trainers and athletes. The research bases on the data collected from the athletes of the Voleyball teams taking part in 2004-2005 season of İzmir Local Sports League. In this research, team cohesion in team sports inventory which was developed by Widmeyer et al. and used by Morali and his friends has been used as a means of collecting data. The analysis of the data has been done with the SPSS ver.10.5 programme. The methods of testing are; Alpha(Cronbach) Method for validity and reliability, variance analysis test (Anova). As a result of this research, some information about the variables having an effect on team cohesion in athletes of Voleyball teams and some findings about how it has an effect on performance. Another result of the research is that team which has this sense of unity perform better as a team.