Kırım Savaşı sonrası Osmanlı basınında Kafkasya ve Kırım göçleri
Caucasia and crimea emigrations after Crimea War at the Ottoman press
  1. Tez No: 210828
  2. Yazar: RAMAZAN GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. HİLMİ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Kırım Savası sonrasında Kafkasya ve Kırım topraklarından Osmanlı Devleti'ne yapılan göç hareketlerinin Osmanlı basınında nasıl yer aldıgı ve ne tür haberler yapıldıgı incelenmistir. Çalısmamızın ana kaynakları olarak zamanın önde gelen gazeteleri Tercüman-ı Ahval ( 1277-1279 ), Tasvir-i Efkâr ( 1279-1284 ) ve Takvim-i Vekayi (1277-1283 ) seçilmisti. Gazetelerin incelendigi dönemlerde Osmanlı topraklarına oldukça yogun bir göç hareketi vardı. Bu göç hareketlerinin önemli bir kısmı Kırım ve Kafkasya taraflarından yapılmaktaydı. Vatanlarını terk ederek Osmanlı Devleti'ne sıgınan bu insanlar, XIX. yüzyılın belki de en trajik olayına maruz kalmıslardı. Muhacirlerin yasadıgı bu trajedinin Osmanlı toplumuna ne ölçüde yansıdıgı, ancak dönemin basınının incelenmesi ile mümkün olabilecekti. Osmanlı basınında göç haberleriyle beraber aynı zamanda özellikle Çerkezistan topraklarında devam eden direnisle alakalı haberler de yer almıstır. Bu sayede Osmanlı toplumu Kafkaslardaki din kardeslerinin durumundan da haberdar olabilmistir. Çerkezistan'daki direnisin de son bulmasıyla beraber Osmanlı topraklarına yogun bir göç baslamıs ve basındaki haberler de buna mukabil yön degistirerek göçlerle ilgili haberler yapılmaya baslamıstır. O günkü ekonomik ve siyasi olumsuzluklara ragmen göçmenlere kapılarını açan Osmanlı Devleti, bu insanları kendi topraklarında iskân etmis, ihtiyaçlarını gidermeye çalısmıs, yerli ahali ile birlikte her türlü yardımı yapmıstır. Yapılan bu yardımlar ve kimler tarafından yapıldıgı konusu da basında genis yer tutmus; ahali bu yolla yardıma tesvik edilmistir. Denilebilir ki, muhacirler ve muhacerat hakkında yapılan haberler Osmanlı basınında genis bir yer tutmustur.
Özet (Çeviri)
This thesis about how emigtaions, emigrated from Caucasia and Crimea?s territories to Otoman Government after the War of Crimea, were dealt with and what kind of news were made about it at Otoman Press. The main sources of the thesis were chosen the foremost newspapers of that time such as Trecüman-ı Ahval ( 1277-!279 ), Tasvir-i Efkâr ( 1279-1284 ) ve Takvim-i Vekayi ( 1277-1283 ). At the period of being researched of the newspapers, there was a great deal of emigration to Ottoman?s territory. Most of these emigrations were made by Crimea and Caucasia. These people, who left their own countries and took shelter the Otoman Government, were exposed to the most tragic incident of XIX. century. It was possible with researching of the pres at that time, how the tragedy of emigrations reflected to the society of Otoman. At the same time, especially the news aboutthe boycott made in Circassian territories was dealt with the news about emigrations at Otoman Pres. So that, the society of Otoman was aware of the situation of the religion sisters and brothers in Caucasia. After the boycott in Circassian territories had come to end, an intense emigration began, the news at press changed accordingly and the news about emigrations began to the reported. Despite of the economic and political disadvanteges at those days, Otoman Government received the emigrations, inhabited them their own territories, tried to compensate their needs and helped them with native people. These helpings and whom were made by wereinformed at the pres; people were encouraged to help with this way. To sump up, the news about emigrations and emigrants were informed widely at Otoman Press.