İşletmelerde duygusal zorbalık ve Ankara'da bankacılık sektöründe duygusal zorbalığın varlığına ilişkin bir uygulama
Mobbing on workplaces and an aplication on relating to presence of mobbing on banking sector in Ankara
  1. Tez No: 210830
  2. Yazar: FUNDA ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mobbing, duygusal bir saldırıdır. Mobbing is yasamında sertliği ve ahlaka uygun olmayan davranısları içermektedir. Mobbing kurbanları genellikle zeki, yaratıcı, yetenekli, dürüst, basarılı ve isletmeye kendini adayan kisilerdir. Arastırmalara göre kurbanın çalısma arkadasları, dostları ve ailesi gibi tüm yasam alanını etkilediği gibi organizasyonlar için de yönetimsel bir sorundur. Sonuç olarak personel devir hızını artması, ise gelmemelerin çoğalması, üretimin azalmasına neden olmaktadır. Takım çalısmasını, güvenilirliği ve paylasılan vizyon duygusunu yok etmektedir. Bu çalısmanın amacı yöneticileri, çalısılanları ve insan kaynakları bölümünün mobbing olgusu üzerine dikkatlerini çekmektir. Ek olarak mobbing sürecinin etkilerini ve sonuçlarını vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Mobbing is emotional assault. Mobbing involves hostile and unethical behaviours in working life. Mobbing victims are usually individuals who are intelligent, creative, competence, honest, successfull, and are the individuals who dedicated themselve to the establishment. According to the researchers the victim affects all life area like, the victim?s colleagueses, his friends and his family; it is also methodical problem for organizations. Consequently, the increasing of the personal turnover, the increasing of not comming the work bring out the decreasing of production. It abolish the team work, the reliability and shared vision sentiment. The aim of this study, is to catch attention of the managers, the workers, and the human resources department on mobbing fact. In addition to emphasize the effects and causes of mobbing process.