Azgelişmiş ülkeler ile İmf arasındaki finansal ilişkiler ve Türkiye deneyimi
Relations between underdevelop countries and Imf and Turkish case
  1. Tez No: 210839
  2. Yazar: KIVANÇ HALİL ARIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sanayi Devrimi'nin ardından, ülkeler arasında belirginleşen gelişmişlik düzeylerindeki farklılıklar, II. Dünya Savaşı sonrasında hızla artmıştır. Savaş döneminde dışa kapalı ekonomi politikaları ile ekonomilerini yapılandıran günümüz gelişmiş ülkeleri, çevre ülkelere mukayeseli üstünlüklere göre üretim yapmanın avantajlarından söz etmişler ve dış yardım almadan sanayileşmenin mümkün olmadığı yönünde, telkinlerde bulunmuşlardır. Uzun yıllar bu önerileri uygulayan azgelişmiş ülkeler, merkez ülkelere hammadde ihracatçısı olmaktan kurtulamadıkları gibi, sanayileşme amacıyla alınan ve verimsiz alanlarda kullanılan borçlar da bu ülkelerin ekonomilerinde taşınması oldukça ağır bir yük olmuştur. 1944 yılında uluslararası ekonominin yeniden yapılanması amacıyla kurulan Uluslararası Para Fon'u (IMF) 1980'li yıllarda azgelişmiş ülkelere verilmiş olan borçların geri ödenmesi görevini üstlenirken, bu ülkelere uygulattığı ekonomi politikaları ile gelişmiş ülkelere artı değer aktarımında da bulunmuş olmaktadır. 1990'lı yıllarda ise IMF, ülkelerin sermaye piyasalarını liberalleştirmeleri gerektiği üzerinde durarak, azgelişmiş ülke ekonomilerini daha kaygan bir zemine oturtmaktaydı. Nitekim mali piyasalarında gerekli düzenlemeleri yapmadan piyasalarını liberalleştiren bir çok azgelişmiş ülke, spekülatif para hareketlerine maruz kalarak milyarlarca dolarlık borç ödeme yükümlülüğü altına girmişlerdir. Türkiye, 1947 yılından bu yana IMF ile ilişkileri açısından IMF politikalarının değerlendirilmesinde örnek bir ülkedir. Bu tez çalışmasının amacı, azgelişmişlik olgusunu inceleyerek, bugün dünyanın azgelişmişlik açısından ne konumda olduğunun irdelenmesi, hem finansman hem de uygulanmasını gerekli gördüğü politikalar açısından azgelişmiş ülkelere bir yol gösterici olan IMF'nin, etkinliğinin ortaya konulması ve yıllardır devam eden IMF ile Türkiye ilişkilerini de ele alarak IMF politikalarının seyrinin takip edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Having appeared after the industrial revolution, the gap between the development levels of countries has rapidly increased after the Second World War. Today?s developed countries, which had structured their economies in closed economical policies, talked to peripheral countries about the benefits of production according to the principle of comparative advantages and made suggestions about the impossibility of industrialization without receiving foreign aid. The countries which acted upon these suggestions did not only have a heavy burden of debts which were used in unproductive fields, but also couldn?t deliver themselves from being exporters of raw material to the countries at the center. In the 1980s, the International Monetary Fund (IMF), which was established with the purpose of restructuring the World economy in 1944, would undertake the task of paying off of underdeveloped countries? debts, while it also would transfer surplus value to these countries with the economy policies it imposed on them. In 1990s, however, it positioned the economies of underdeveloped countries on a slippery ground as it urged them to liberalize their capital markets. As can be expected, many underdeveloped countries which liberalized their capital markets without making required regulations in their financial markets came under speculative monetary movements that put them under the burden of debt amounting billions of dollars. In view of its relationships with the IMF since 1947, Turkey is an exemplary country for assessing the IMF policies. The purpose of this study is to inquire about the situation of underdevelopment in the World through examining the fact of underdevelopment, and to monitor the course of IMF policies, while determining the effectiveness of IMF, which guides underdeveloped countries both financially and by means of the policies it imposes on them as necessary, and while taking into consideration the IMF-Turkey relations which have kept on for years.