Son çocukluk dönemi öğrencilerinin saldırganlıklarını belirlemeye yönelik sosyal uyum düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Niğde ili örneği)
Analyzing from aspecy of social cohesion levels to identify the agressiveness of students who are in their last childhood (sample of Niğde)
  1. Tez No: 210840
  2. Yazar: NAZAN DURAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, son çocukluk dönemi öğrencilerinin saldırganlıklarını belirlemeye yönelik sosyal uyum düzeyleri, okul, cinsiyet, yaş, sınıf, sosyo-ekonomik düzey, başarı düzeyi, aile ile ilgili uyum, sağlık ile ilgili uyum, heyecan ile ilgili uyum ve genel uyum değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2005?2006 eğitim öğretim yılında Niğde ili merkezinde bulunan Alparslan İlköğretim Okulu, İnönü İlköğretim Okulu ve 5 Şubat İlköğretim Okulları 1, 2, 3, 4, ve 5. sınıflarında öğrenim gören toplam 150 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ?Sosyal Uyum Envanteri? kullanılmış, diğer değişkenlere yönelik bilgiler ise ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada istatistiksel çözümlemelerden yararlanılmış; bağımsız gruplar için t-testi, Anova ve Non Parametrik Korelasyon teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilir: Son çocukluk dönemi öğrencilerinin saldırganlığa yönelik sosyal uyum düzeylerinin belirtilen okullara ve akademik başarı düzeyine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Son çocukluk dönemi öğrencilerinin saldırganlığa yönelik sosyal uyum düzeylerinin sınıf, yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, aile çevresine uyum, sağlık ile ilgili uyum ve heyecan ile ilgili uyumlarına göre anlamlı farklılıklar göstermediği tespit edilmiştir. Genel uyumun, aile ile ilgili uyum, sağlık ile ilgili uyum, sosyal uyum ve heyecan ile ilgili uyumla ilişkili olduğu bulgusuyla var olan durum teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research,in order to identify the aggressivenes of students who are in their last childhood were analysed from the aspecy of social cohesion level,school,gender,age,class,socio-economic level,success level,cohesion concerning family,health,excitement and common cohesion variations. The research was carried out on 150 students who are attending the 1sti2nd,3rd,4th and 5th classes of Alparslan,Inonü and 5 Şubat primary schools. In the research `? Social Cohesion Inventory?? was used to gather datum and information towards other variations were obtained by using `?Personel Information Form??. In the research it was benefitted from statistical analyzes and fort he independent group t-test,Anova and Non parameter correlations techniques were used. The findings obtained in this research can be summarized as fallows; It was identified that students in their last childhood showed an expressive discrepancy towards aggressiveness according to social cohesion level in the stated schools and academic success level. Students in their last childhood did not show expressive discrepancies towards aggresiveness concerning social cohesion levels,gender,age,class,socio economic level,family,excitement and health.