Öğretmenlerin hayat boyu öğrenme becerilerinin güncellenmiş anahtar yetkinlikler bağlamında incelenmesi
The investigation of teachers' lifelong learning skills in the context of updated key competencies
  1. Tez No: 775226
  2. Yazar: ÜMMÜHAN AKKAYA TATLIDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET ÜNDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Değişim çağında, bilgide meydana gelen hızlı değişimler bireylerde kişisel ve mesleki alanda kendilerini sürekli geliştirme, değişime ayak uydurma ve yenilikleri yakalayabilme ihtiyacını oluşturmuştur. Bu yeniliklerin eğitim alanına yansıması bireyler için hayat boyu öğrenme kavramını ortaya çıkarmıştır. Şüphesiz eğitim-öğretimin en önemli paydaşlarından olan öğretmenlerin de hayat boyu öğrenme becerilerine sahip olmaları, bireyleri çağın yeniliklerine hazırlamak üzere hayat boyu öğrenen nesiller yetiştirmek açısından son derece önemlidir. Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin hayat boyu öğrenme becerilerinin ne düzeyde olduğunun ve bu beceri düzeylerinin çeşitli değişkenler (yaş, cinsiyet, branş, öğrenim durumu, mesleki kıdem) açısından güncellenmiş anahtar yetkinlikler bağlamında incelenmesidir. Betimsel tarama modelinde olan araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Hayat Boyu Öğrenme Güncellenmiş Anahtar Yetkinlikler Ölçeğinin öğretmenlere uygulanması ile elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında Niğde İlinde görev yapan öğretmenler arasından uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş olan 246 öğretmenden oluşmaktadır. Hayat Boyu Öğrenme Güncellenmiş Anahtar Yetkinlikler Ölçeğinden elde edilen veriler IBM-SPSS 25 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normalliği Kolmogorov-Simirnov testi ile kontrol edilmiştir. Veriler normal dağılım göstermediği için veri analizinde Mann-Whitney U ve Kruskall-Wallis H testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin hayat boyu öğrenme becerilerine ilişkin algıları yüksek düzeydedir. Öğretmenlerin hayat boyu öğrenme becerilerine ilişkin algı düzeyleri yaş, cinsiyet, mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermezken, branş ve öğrenim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the age of change, rapid changes in information have created the need for individuals to constantly improve themselves in the personal and professional field, to keep up with the change and to catch up with innovations. The reflection of these innovations in the field of education has revealed the concept of lifelong learning for individuals. Undoubtedly, it is extremely important for teachers, who are one of the most important stakeholders of education, to have lifelong learning skills, in terms of raising lifelong learning generations in order to prepare individuals for the innovations of the age. The purpose of this research is to examine the level of teachers' lifelong learning skills and these skill levels in the context of updated key competencies in terms of various variables (age, gender, branch, education level, professional seniority). The data of the research, which is in the descriptive survey model, was obtained by applying the Lifelong Learning (Updated) Key Competencies Scale developed by the researcher to the teachers. The study group of the research consists of 246 teachers who were selected by convenience sampling method among the teachers working in Niğde in the 2021-2022 academic year. The data obtained from the Lifelong Learning (Updated) Key Competencies Scale were analyzed with the IBM-SPSS 25 statistical program. The normality of the data was checked with the Kolmogorov-Smirnov test. Since the data did not show normal distribution, Mann-Whitney U and Kruskall-Wallis H tests were used in data analysis. According to the results of the research, teachers' perceptions of lifelong learning skills are at a high level. While teachers' perception levels of lifelong learning skills do not differ significantly according to age, gender, professional seniority variables, they differ significantly according to branch and education level variables.