Non-material sources of Turkish armed forces political power:A military in society approach
Türk silahlı kuvvetleri nin politik gücünün maddi olmayan kaynakları:Bir toplum içinde asker yaklaşımı
- Tez No: 210852
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSEL AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin politik gücünün maddi olmayan kaynaklarını anlamaya yönelik bir çabanın ürünüdür. Bu amaçla, bu tez güç teorilerine ve ilgili sivil-asker iliskileri literatürüne bakmakta; mevcut sivil-asker iliskileri literatürünün askerin politik gücüne kurumsal tabanlı bir resmi karar alma yaklasımıyla baktıgını göstermektedir. Bu bakıs, askerin politik gücünün maddi olmayan kaynaklarını büyük oranda gözden kaçırmaktadır. Bunun ötesinde mevcut literatür, toplumun ve de askerin çıkarlarının birbirleriyle çatıstıgı bir asker- toplum iliskisinin varlıgını farz etmektedir. Bu yüzden, toplumdan uzun zamanlı ve dikkate deger destek gören Türk Silahlı Kuvvetleri gibi ordular üzerine çalısmayı güçlestiren bir teorik bosluk mevcuttur. Bu bosluga bir cevap olusturmak için bu tez bir ?toplum içinde asker? yaklasımı gelistirmekte ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin politik gücünün, toplumuyla arasındaki tarihsel, kültürel, sosyal ve söylemsel boyutları olan ayrıcalıklı iliskisinden kaynaklandıgını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to understand the non-material sources of Turkish Armed Forces? political power. For that purpose, the thesis looks at theories of power and relevant civil-military relations literature and illustrates that the current civil-military relations literature employs an institution-based formal decisionmaking approach to military?s political power, where non-material sources of armed forces political power is mostly overlooked. Moreover, current literature presumes the existence of a conflictual relationship between the military and the society where interests of the society and the military clash. Therefore, there is a theoretical gap which makes it problematic to study armies like Turkish Armed Forces, which enjoy a long-term and considerable support from their societies. In order to provide for an answer to such a gap, the thesis develops a ?military in society? approach and establishes that the political power of the Turkish Armed Forces emanates from its distinctive relationship with its society which has historical, cultural, social and discursive dimensions.