EU energy security behavior: Exploring the central motivation
AB enerji güvenliği davranışı: Temel sebebi inceleme
  1. Tez No: 210853
  2. Yazar: GÖKÇE BALABAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAUL WİLLİAMS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalısma, AB'nin enerji güvenligi davranısını iki uluslararası iliskiler teorisi ısıgında anlamayı amaçlar: akılcı-neo-gerçekçilik ve insacı kuram. Bunu gerçeklestirebilmek için, bu tez su soruyu cevaplamayı hedefler: ?AB enerji güvenligi politikaları arkasındaki temel dürtü normlar mıdır, yoksa çıkarlar mıdır ve akılcı-neo-gerçekcilik ve insacı kuram AB'nin enerji güvenligi politikalarını nasıl yorumlar?? Güç ve zenginlik baslıcaları olmak üzere, çıkar bazlı politikalar normatif etkenleri gözardı ederek maddesel çıkarları destekleyen çabalara tekabül eder. Öte yandan, norm bazlı politikalar, kimlik, normlar ve siyasi kültürden kaynaklanan ve zaman zaman maddesel çıkarlar pahasına benimsenen politikaları yansıtır. Dolayısı ile, bu çalısma AB enerji güvenligi için iki zıt dürtü- çıkar ve norm- öne sürer ve enerji güvenligi karar alma sürecinde hangisinin baskın oldugunu anlamaya çalısır. Bu tez, AB resmi belgelerine ve literatürdeki kaynaklara dayanarak AB'nin çevresel konularda normlarına sıkı sıkıya baglı oldugu sonucuna ulasır. Fakat; simdiki ve gelecekteki enerji arzını garantilemek, enerji kaynaklarını çesitlendirmek gibi arz güvenligini içeren konularda AB daha çıkar bazlı politikalar izler. Özet olarak, AB çevre konularında normlarına sıkı sıkıya baglı olsa da, enerji güvenlik davranısında tümden normatif bir yaklasım hala eksiktir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand energy security behavior of the EU in the light of two IR theoretical stances: rationalism-neo-realism and constructivism. In order to do that, the study targets the question: ?What is the central motivation of EU energy security policies- norms or interests- and how the different IR theories of rationalism-neo-realism and constructivism can interpret EU energy security policies differently?. Power and wealth being the most crucial, interest-based policies refer to the efforts that will promote the material interests, disregarding the normative considerations. Norm-based policies, on the other hand, represent the policies which are resulted from the identity, norms and political culture, and which are sometimes taken at the expense of the material interests. Thus, this thesis proposes two contradictory impulses- interests and norms- for EU energy security behaviour, and tries to understand which one is dominant in energy security decision-making process. Relying on official EU documents and on literature works, this study reaches to the conclusion that in environmental topics, the EU is strongly committed to the norms. However, in the topics considering the supply security such as guaranteeing the present and future energy supplies, and energy diversification- the EU follows more interest-based policies. In conclusion, although the EU is the most committed actor to environmental protection in the world, a fully normative approach is still lacking in EU energy security behavior.