I. Balkan Savaşı'nda Yunanistan (Yunan kaynaklarına göre)
Greece in the first (1st) Balkan War (According to Greek sources)
- Tez No: 509626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KAMİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
I. Balkan Savaşı Osmanlı İmparatorluğu'nun günümüzde Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan ve Yunanistan'ın elinde bulunan toprakları kaybettiği savaştır. Bu çalışma; Yunanlı akademisyenlerin araştırmaları, Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı'nın belgeleri ve savaş sırasında yayınlanmış olan gazete haberlerinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Araştırma ve incelemeler sırasında I. Balkan Savaşı'na gelmeden önce bu savaşı hazırlayan faktörlerle karşılaşılmış, Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlardaki topraklarını ele geçirmek ve Türkleri Avrupa kıtasından çıkartmak için uzun süren bir hazırlığın olduğu tespit edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun kuzey ve kuzey batı sınırlarında Rusların destekleri ile başlayan küçük çaplı isyanlar zaman içerisinde Karadağ, Eflak ve Sırbistan'ın imparatorluktan ayrılmasına yol açmıştır. Ayrıca yine Rusya'nın desteği sayesinde 1821 yılında Yunan isyanı başlamış ve ilk eylemler Mora yarımadasında görülmüştür. Çalışmanın ilk bölümünde Yunan isyanına, dış güçlerin Osmanlı İmparatorluğu'nu Balkanlardan çıkartmak için hazırladıkları planlara, Müslüman olmayan halkı örgütlemelerine ve Balkanlarda ayaklanmaları başlatmalarına değinilmiştir. Çalışmanın devamında Yunanistan'ın kuruluşu siyasi, ekonomik ve silahlı kuvvetlerinin oluşumu, bu oluşumlara dış devletlerin verdiği maddi ve manevi yardımlar, yaşanan iç çatışmalar, I. Balkan Savaşı'nı hazırlayan faktörler, Balkan devletlerinin askeri güçleri, bu devletlerde yaşayan halkların nufus dağılımları kısaca değerlendirilmiştir. I.Balkan Savaşı öncesi Balkan devletleri arasına bir dizi gizli antlaşmalar imzalanmıştır. Yunanistan ve Bulgaristan arasında 10 Ağustos 1910 yılında ilk görüşmeler olmuş olsa da geçici bir süre bundan vazgeçilmiş, 1911 yılından itibaren Venizelos tarafından tekrar başlatılmıştır. 29 Şubat 1912 yılında Sofya'da Sırplar ve Bulgarlar bir işbirliği antlaşması imzalamışlardır. Bunun sonrasında 16 Eylül 1912 tarihinde Sırbistan ve Karadağ seferberlik ilan etmiştir. Yunanistan, Makedonya ve Trakya'da bulunan Yunan azınlıkları için bu savaşa dâhil olmayı kabul etmiştir. 17 Eylül 1912 yılını 18 Eylül'e bağlayan gece savaş ilan edilmiştir. Yunanistan'la birlikte yedi gün sonra Karadağ da savaş ilan etmiş ve 25 Eylül 1912'den itibaren savaşa öncülük eden ülke olmuştur. Yunan kaynaklarının aksine Türkçe kaynaklar I. Balkan Savaşı'nın başlangıcını 8 Ekim 1912 olarak vermektedir. Yunan orduları 5 Ekim sabahı harekete geçmiş ve Osmanlı ordusu ile ilk çarpışmalar 6-7 Ekim muharebelerinde gerçekleşmiştir. Bundan sonra Sarandoporo muharebesi yapılmış ve Servia Yunanlılar tarafından alınmıştır. Hemen ardından gerçekleşen Yanya muharebesinde Yunanlılar beklediklerinden daha iyi bir savunma ile karşılaşmışlar ve Yanya'yı ele geçirememişlerdir. Ancak, 26 Ekim 1912'de Hasan Tahsin Paşa elindeki 25.000-26.000 askere rağmen tek kurşun atmadan Yunanlılara teslim olmuştur. 21 Şubat 1913'te Yanya şehrinin Yunalılara teslim edilmesiyle Yunanistan topraklarındaki savaş sona ermiştir. I.Balkan Savaşı'nın ardından Osmanlı İmparatorluğu Avrupa'daki topraklarının % 83'ünü kaybetmiş, bu savaştan en kârlı ayrılan ülke ise Yunanistan olmuştur. Osmanlı topraklarından 55.919 km²'lik bir bölümünü kendi topraklarına eklemiştir. Osmanlı İmparatorluğu uğradığı ağır yenilgilerden sonra barış istemiş ve 30 Mayıs 1913 tarihinde Londra Konferansı ve Antlaşması ile I. Balkan Savaşı sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
The 1st Balkan War is the battle where the Ottoman Empire lost the lands that are now in the possession of Albania, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Macedonia, Bulgaria and Greece. This study was based on the researches of Greek academics, the documents of the Greek Army and the newspaper articles published during the war. During this study, the factors that led to this war were evaluated, long before the 1st Balkan War started, and it was seen that there was a long term preparation for conquering the lands of the Ottoman Empire and removing the Turks from Europe. Small rebellions, beginning with the support of the Russians on the northern and north-western borders of the Ottoman Empire, have led over time to the departure of Montenegro, Wallachia and Serbia from the empire. In addition, the Greek revolt started in 1821, again with the support of Russia, and the first actions were seen in the Peloponnese peninsula. The first part of the study is about this rebellion, the plans of the external powers in order to remove the Ottoman Empire from the Balkans, about how they organized the non – Muslim populations and how they launched rebellions in the Balkans. Later in the study, the foundation of Greece, the formation of the political, economic and armed forces of it, the material and moral aid given to these formations by foreign states, the internal conflicts, the factors that prepared the 1st Balkan War, the military forces of the Balkan States and the population distribution of the people living in these states were briefly reviewed. A number of secret agreements have been signed between the Balkan states before the 1st Balkan War. Although the first negotiations between Greece and Bulgaria were started on 10th August 1910, this attempt was temporarily abandoned and it was resumed by Venizelos in 1911. On 29th February 1912, Serbs and Bulgarians signed a co-operation agreement in Sofia. Subsequently, on 16th September 1912, Serbia and Montenegro declared mobilization in preparation for war. Greece has agreed to participate in this war for its Greek minorities in Macedonia and in Thrace. A war was declared the night connecting 17th September to 18th September. Seven days later, together with Greece, Montenegro declared war as well, and from 25th September 1912 it became the leading country in the war. Contrary to Greek sources, Turkish sources give the 8th October 1912, as the beginning of the First Balkan War. Greek armies went into action on the morning of October 5th and the first combats with the Ottoman army took place in the battles of October 6th -7th. After that Sarandaporo battle was done and Servia was taken by the Greeks. In the immediate battle of Yanya, the Greeks faced a better defence than they had expected, and they could not capture Yanya. However, on 26th October 1912, despite the fact that he had 25.000 – 26.000 soldiers, Hasan Tahsin Pasha surrendered to the Greeks without using a single bullet. On 23th February 1913, the battle on the Greek lands was brought to an end with the delivery of the city of Yanya (Ioannina) to Greeks. After the 1st Balkan War, the Ottoman Empire lost 83% of its land in Europe. Greece was the most profitable country to leave this war. 55,919 km² of Ottoman territory was added to Greek territory. The Ottoman Empire suffered a heavy defeat and wanted peace, so on 30th May 1913, the 1st Balkan War was brought to an end with the London Conference and the London Treaty.