Regionalism in the caspian: The Turkish model
Hazar'da bölgeselcilik: Türk örneği
  1. Tez No: 210855
  2. Yazar: ECE AKSOP
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUR BİLGE CRISS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, bölgeselcilik sürecini incelemekte ve literatürde Hazar'a kıyıdaş ülkelerin kendi ?bölge?lerini kurmaları için uygun bir model bulunmadığını savunmaktadır. Çalışmada önerilen, Türkiye'nin Fırat ve Dicle sularını Suriye ve Irak'la paylaşmak üzere sunduğu Üç Aşamalı Plan'ın uygulanmasıdır. Plan, nehirlerin rejimlerinin tesbiti, nehir boyu iklim ve toprak yapısının incelenmesi ve edinilen bilgiler ışığında nehirlerin sularının ihtiyaç temelli olarak kıyıdaşlar arasında paylaşılması üzerine kuruludur. Çalışmada, su ile petrol arasındaki benzerlikler üzerinde durulmakta, Avrupa Birliği'nin neden Hazar'a örnek olamayacağı açıklanmakta ve Üç Aşamalı Plan'ın Hazar'da uygulanabilirliği araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the process of regionalism and argues that the theories in the literature are not able to provide a path for the Caspian littorals to set their own ?region.? The method offered here is Turkey?s Three Stage Plan that focuses on sharing the waters of the Euphrates and Tigris with Syria and Iraq. The Plan is based on gathering data on river regimes, analyzing the climate and soil throughout the rivers and allocating the water of the rivers among the riparians on a needs based approach. The study focuses on simlarities between water and hydrocarbons, sets why the European Union cannot be a model for the Caspian and explores the applicability of the Three Stage Plan in the Caspian.