The Turkish political economy after the 2000-2001 financial crises: An unusual chapter written by the first Justice and Development Party government
2000-2001 ekonomik krizlerinden sonra Türk ekonomi politiği: İlk Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti tarafından yazılan sıradışı bir bölüm
- Tez No: 210856
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, 2000-2001 ekonomik krizlerini takip eden bes senelik dönemdeki Türk ekonomi politigini analiz etmistir. stikrarlı ve hızlı büyümenin arka arkaya 20 çeyrekten daha uzun bir süre devam ettirilmesi, bu bes yıllık dönemin klasik Türk ekonomi politiginden önemli bir farklılık arz ettigini göstermistir. Mali disipline ve IMF ve AB gibi güçlü dıs çıpalara gösterilen sıkı baglılık bu basarıda anahtar olmustur. Temel soru, nelerin AKP hükümetini mali disipline ve basta IMF destekli ekonomik programlara olmak üzere dıs çıpalara bu uzun sureli baglılıga tesvik ettigidir. Küresel ekonomiyle gelisen baglar, yeni kurumsal çerçeve, Türk ekonomi politigini sekillendiren baglantılardaki yeni kuvvetler dengesi ve AKP'nin ileri görüslü ekonomi politigi programının basarıyla uygulanması temel soru için dört makul açıklamadır. Bu açıklamaların her biri ayrı bir bolümde incelenmekte ve diger üç açıklamanın ortaya çıkmasındaki dogrudan katkısından dolayı küresel ekonomiyle gelisen baglar en kapsamlı açıklama olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the five-year period of the Turkish political economy following the 2000-2001 financial crises. This five-year period signifies an important point of departure from the classical Turkish political economy as stable and rapid growth was sustained for over twenty consecutive quarters. The strong commitment to the fiscal discipline and to the powerful external anchors such as the IMF and EU were key to this success. The central question is what motivated the JDP government to show this longlasting commitment to the fiscal discipline and the external anchors particularly to the IMF-induced economic programs. Growing ties with the global economy, the new institutional framework, the new balance of power within the networks shaping the Turkish political economy and the successful implementation of the JDP?s prudent political economy agenda are the four plausible explanations for the central question. Each of these explanations is elaborated in a separate chapter and the growing ties with the global economy prevail as the most competent explanation since it directly contributes to the emerging of the other three explanations.