European Union - Russia natural gas relations
Avrupa Birliği - Rusya doğal gaz ilişkileri
  1. Tez No: 210854
  2. Yazar: İBRAHİM SAİD ARINÇ
  3. Danışmanlar: DR. HASAN ALİ KARASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı Avrupa Birliği-Rusya doğal gaz ilişkisini detaylı bir şekilde incelemektir. AB, Rus doğal gazına ciddi bir biçimde bağımlıdır ve bu bağımlılığın önümüzdeki yıllarda daha da artacağı tahmin edilmektedir. Diğer taraftan, doğal gaz ihraç gelirleri Rusya ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunmakta ve bu durum Rusya'yı AB'ye doğal gaz satışına bağımlı kılmaktadır. Bu nedenle bu ilişki AB ve Rusya arasında karşılıklı bağımlılığa sebep olmaktadır. Son olarak bu çalışma, karşılıklı bağımlılığı tahlil etmek suretiyle, AB-Rusya doğal gaz ilişkisinin geleceği seyrine Türliye'nin olası katkılarını tartışmayı da amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze, the natural gas relationship of European Union and Russia with comparative perspective. The EU is very much dependent on Russian gas and this dependency is expected to increase in the following decades. On the other hand, the natural gas export revenues significantly contribute to Russian budget that makes it dependent on gas sales to Europe. Therefore, this relationship creates interdependence between EU and Russia. Finally, by means of analyzing this interdependency, this study also aims to discuss the possible contribution of Turkey to the future of EU-Russia gas relations.