User perspective in judgmental adjustments:Nested adjustments and explanations
Yargısal düzeltmelerde tahminleri kullananların bakış açısı: İçiçe düzeltmeler ve açıklamalar
  1. Tez No: 210858
  2. Yazar: MUSTAFA SİNAN GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİLEK ÖNKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada temel amacımız tahmin kullanıcılarının sunulan öngörülere uyguladıkları yargısal düzeltmeleri irdelemektir. ?İçiçe yargısal düzeltmeler? belirli bir tahmin üzerinde birbiri ardına uygulanan düzeltmeler olarak tanımlanabilir. Bu düzeltmeler, şirketlerin tahmin sürecinde yaygın olarak kullanılırlar ve kullanıcıların tahminlere kendi yargı ve düşüncelerini eklemelerine olanak sağlarlar. Tahminlerin kabul ve düzeltilmelerinde önemli etkisi olabilecek bir başka araç da tahminlerle ilgili açıklamalardır. Bütün bu kavramların etkilerinin incelenebilmesi için bu tezde bir anket ve üç deneysel çalışmadan oluşan bir araştırma anlatılmaktadır. Anket çalışması gerçek şirket çalışanlarına uygulanmıştır. Anketin temel amacı yargısal düzeltmelerin arkasındaki sebepleri ve motivasyonları irdelemek ve kullanıcıların beklentileri ile tahmin kalitesi arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Ek olarak, açıklamaların yapısal özelliklerinin ve orijinal tahminlere ulaşımın düzeltme sürecine olan etkilerini araştırmamıza vi olanak veren üç deneysel çalışma da yapılmıştır. Bu çalışmalardan çıkan sonuçlar tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için yeni fikirler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the judgmental adjustment behavior of forecast users on externally provided predictions.“Nested judgmental adjustments”are defined as a series of revisions on a set of given forecasts. These adjustments are commonly used in practice to integrate judgment into forecasting processes. Explanations accompanying predictions may also influence forecast acceptance and adjustment in organizations. To study nested judgmental adjustments, explanations and user perspective, this research reports the results of a survey and three experiments. The survey is conducted with forecasting practitioners to enhance our understanding of the reasons and motivations behind judgmental adjustments, as well as to examine expectations of forecast users and perceptions of forecast quality. In addition, experimental studies are carried out to investigate the effects of structural characteristics of explanations and the iv presence of original forecasts on adjustment behavior. Results are discussed and future research directions are given.