Asset pricing in a multiperiod securities market with nonnegative wealth constraints
Çok periyodlu menkul kıymet piyasalarında eksi olmayan servet kısıtları ile servet fiyatlaması
  1. Tez No: 210859
  2. Yazar: YAKUP ESER ARISOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ASLIHAN ALTAY-SALİH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Black-Scholes opsiyon fiyatlama modeline göre opsiyonlar atıl menkul kıymetlerdir, bu yüzden de ekonomideki servetin dagılımında bir rolleri yoktur. Bu tez eksi olmayan servet kısıtları ve oynaklık riski faktörleri altında opsiyonların atıl olmayabilecegini göstermektedir. Tezin ilk bölümü, opsiyonlarin atıl olup olmadıgını oynaklık riski baglamında ampirik olarak incelemektedir. Sıfır-betalı parada straddle ile temsil edilen oynaklık riskinin stokastik iskonto faktöründe zamansal degisiklikleri yakalayabildigi ortaya konmaktadır. Bununla baglantılı olarak, firma büyüklügü ve deger-büyüme anormalliklerine alternatif açıklamalar getirilmektedir. Tezin ikinci bölümünde, çok periyodlu menkul kıymet piyasaları ele alınmakta olup, acentaların eksi olmayan servet kısıtlarıyla karsı karsıya kaldıgı bir model v viii gelistirilmektedir. Bireylerin bununla baglantılı olan tüketim-yatırım problemi çözülmekte, ve sonrasında ekonomideki her acenta için optimal paylasım kuralları elde edilmektedir. Temsilci acentanın optimal tüketimi, aynı zamanda teorinin temel test edilebilir hipotezi olan çok faktörlü sartlı CCAPM modeline varmaktadır. Toplamda, ortaya konan teori ve ampirik bulguların varlık fiyatlaması, portföy yönetimi ve sermaye piyasaları teorileri üzerinde etkileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to Black-Scholes option pricing model, options are redundant securities, therefore have no importance for the allocation of wealth in the economy. This dissertation shows that options might be nonredundant when two factors are considered - nonnegative wealth and volatility risk. The first part of the dissertation empirically examines whether options are redundant securities or not in the context of volatility risk. It is documented that volatility risk, proxied by zero-beta at-the-money straddles, captures time variation in the stochastic discount factor. In relation to this, alternative explanations to size and value vs. growth anomalies are given. In the second part of the dissertation, a multiperiod securities market is considered, and a model where agents face nonnegative wealth constraints is developed. iii vi Individuals? associated consumption-investment problem is solved under this constraint, and optimal sharing rules for each agent in the economy are derived, subsequently. The optimal consumption for the representative agent leads to a multifactor conditional C-CAPM, which is the main testable hypothesis of the theory. Overall the theory outlined, and the empirical findings documented have implications for asset pricing, portfolio management, and capital markets theories.