Modeling the economic effects of banking sector regulation and supervision
Bankacılık sektörü denetleme ve gözetiminin ekonomik etkilerinin modellenmesi
- Tez No: 210860
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLİN NEYAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, banka denetleme ve gözetiminin ekonomik gelişmeye olan etkisi teorik olarak incelenmiştir. Çakışan Nesiller modeli çerçevesinde üç çeşit bireyin eniyileme problemleri kurulmuştur: tüketicinin yarar eniyileme problemi, üreticinin ve bankanın kar eniyileme problemi. Bankanın denetleme kararlarını çözebilmek amacıyla iki durum birbirinden ayrı olarak değerlendirilmiştir: türdeş üreticiler ve türdeş olmayan üreticiler. Modelde ? ile ifade edilen bankacılık sektörü denetleme ve düzenleme derecesi bir endeksle gösterilmektedir ve her bireyin eniyileme davranışlarını etkilemektedir: tüketicilerin bankalara yatırdıkları tüketicilerin mevduat miktarını arttırır, sermayeye dönüşen kredi miktarını yükseltir ve bankanın üreticileri denetleme davranışlarını etkiler. Kalibrasyon analizleri yapılmış ve bankalar için üreticileri denetlememek denetlemeye nazaran ; değişken maliyetli denetleme de sabit maliyetli denetlemeye nazaran daha tercih edilir bulunmuştur. Bununla birlikte, karşılaştırmalı statik analizleri yapılmış ve bu analizler daha yüksek seviyede bankacılık denetleme ve düzenlemesinin v daha yüksek kişi başına gelir, ücret ve kredi sağladığını; faiz miktarlarını düşürdüğünü; aynı zamanda daha yüksek kredi dönüştürme becerisine sahip olan üreticilerin daha yüksek ücret ödediğini, daha fazla kredi talep ettiğini ve daha düşük faiz ödediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of bank regulation and supervision on economic growth is analyzed theoretically. By means of OLG model framework, optimization problems of three types of agents have been constructed: consumer?s utility maximization problem, producer?s and bank?s profit maximization problems. Two types of settings have been evaluated separately in order to figure out the monitoring decisions of the bank: homogenous producers and non-homogenous producers. Regulation and supervision level of the banking sector is represented by an index, which is denoted by ?in the model and it affects the optimization behavior of each agent: it increases the amount of deposits transferred to banks by consumers; it enhances the amount of credit that is converted into capital, and it affects behaviors of the bank in terms of monitoring producers. Calibration analysis is performed and it is found that no monitoring is more preferable for the bank as compared to monitoring and variable cost monitoring is more preferable than fixed cost monitoring. In addition, comparative static analysis yield that iii higher bank regulation and supervision improves per capita output, wages and credit and reduces interest rates and producers with higher credit conversion capabilities have higher per capita output; they pay higher wages; they demand more credit and pay less interest rate.