Çalışan ve çalışmayan kadınların kolayda mallara ilişkin tüketim alışkanlıkları ve satınalma davranışları arasındaki farklılıklar
- Tez No: 21087
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
II ÖZET Bu araştırmada, çalışan ve çalışmayan kadınların kolayda tüketim mallarına ilişkin tüketim davranışları incelenmiştir. Araştırmaya, Ankara ili belediye sınırları içinde oturan çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışan ve çalışmayan toplam 500 kadın katılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni, tüketim alışkanlıkları ve satın alma davranışları, bağımsız değişkeni ise yaş, gelir düzeyi, öğrenim durumu, aile büyüklüğü ve oturdukları semtle ilgili durumlarıdır. Çalışan kadınlarla çalışmayan kadınlar arasında tüketim alışkanlıkları ve satın alma davranışları açısından bazı farklılıklar gözlenmiştir. Asıl belirleyici farklılık.yaş. aile büyüklüğü ve oturulan semt açısından yapılan incelemelerde ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In this research, the working and unworklng women's consuming and purchasing behaviors about the easy-available products are evaluated. To this research, working and unworklng 500 women who are resident In Ankara City are Involved. The undependable variable of the research 1s consuming and purchasing behavior, and the dependable variables are age, Income level, education, family size and the districts they are living. Some differences between working and unworklng women about the consuming and purchasing behaviors are observed. The main determinant 1s found after the study at age, family size and districts.