The effect of real exchange rate on unemployment in Turkey
Türkiye'de reel döviz kurunun işsizlik üzerine etkileri
- Tez No: 210861
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KIVILCIM METİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Türkiye'de döviz kurunun 1988 ? 2006 yılları arasında toplam ve kentsel işsizliği ne yönde etkilediğini incelemiştir. Çalışmada Frenkel (2004) tarafından geliştirilen üç etki kanalı olan makro iktisadi kanal, kalkınma kanalı ve emek yoğunluğu kanalı göz önünde bulundurulmuştur. Frenkel (2004)'te sunulan modelin etki kanallarını açıklamadaki kısıtlılığından dolayı, alternatif bir mıodel önerilmiştir. Her iki model için de çalışmanın bulguları reel döviz kurunun işsizliği pozitif yönde etkilediği sonuçunu çıkarmıştır. Alternatif modelin ek olarak katkısı bahsi geçen üç etki kanalının sonuçlarını ayrı ayrı ölçmeyi başarmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis is intended to analyze the influence of real exchange rate on total and urban unemployment in Turkish economy over 1988 ? 2006 periods by using the original work of Frenkel (2004) for Turkey. In addition to this analysis, an alternative model is suggested to overcome some limitations of Frenkel (2004). In this thesis, three channels of influence, namely macroeconomic channel, development channel and labor intensity channel, are taken into account in the search of unemployment?s response to changes in real exchange rate. The results for both analysis show that real exchange rate influences unemployment positively through labor intensity channel for both total and urban unemployment in Turkey. Moreover, suggested alternative model achieves to iv quantify the seperate effects of the influence channels which was not achieved in Frenkel (2004) due to the limitations of the model.