History, presbyterianism and the confessional state: David Calderwood and his writings in the post-reformation scotland
Tarih, presbiteryenizm ve devlet: Reformasyon sonrası İskoçya'da David Calderwood'un eserleri
  1. Tez No: 210882
  2. Yazar: MUHAMMED BURAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CADOC D. A. LEİGHTON, Y.DOÇ.DR. BERRAK BURÇAK, Y.DOÇ.DR. PAUL LATİMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tarih yazımı alanındaki son gelismeler neticesinde, son yıllarda düsünce tarihi çalısmalarının nisbeten önemsiz atfedilmis sahsiyetlere yöneldiğini ve onların gerçek tarihsel bağlamları içerisinde ele alındıklarını görmekteyiz. Bu tez, on yedinci yüzyılda ?skoçya'nın nasıl dini ve siyasi bir bağlama sahip olduğunu göstermek için, dönemin önemli din adamlarından birisi olan David Calderwood'un eserlerini incelemektedir. Calderwood bu tarihsel bağlam içerisinde dini bir kimlik algısı insa etmektedir. Onun eserleri aslında, günümüz tarihçilerinin on yedinci yüzyılda dinin çoğu tartısmanın dısına itildiği yönündeki inançlarının ne kadar da hatalı olduğunu göstermek adına oldukça ilgi çekicidir. Temel olarak Calderwood, Episkopalyen'lerin karsısında asırı bir Presbiteryen yorumun savunucusu konumundadır. Bu Presbiteryen tutumun içeriği anlasıldıkça, yeniçağ baslarında yoğun olarak hissedilen Presbiteryen-Episkopalyen uzlasmazlığının bir ?skoç kimliğinin olusumunda nasıl da önemli bir yere sahip olduğu ortaya çıkar. Calderwood bu tartısmalara bir son verebilmek için tarihe özel bir önem atfetmistir. Fakat unutulmaması gereken nokta geçmisteki öncül olayların sadece ?lahi bir yönlendirme neticesinde ortaya çıkmıs olduklarının bilincine varmaktır. Bu yüzden eğer onlardan faydalanmak isteniyorsa, bu olaylarda açıkca görüldüğü düsünülen bir takım dini ve ahlaki yaptırımların dürüstçe kabul edilmesi ve yasamın her alanına uygulanması gerekmektedir. Bu da Presbiteryenliktir.
Özet (Çeviri)
Thanks to recently developed methodologies in history writing, the analysis of relatively lesser known figures in the area of intellectual history, placing them in their historical context has become important in historical studies. The investigation pursued in this thesis explains a seventeenth-century politico-religious context of Scotland, through the writings of a leading Presbyterian minister of the period, David Calderwood. Here Calderwood emerges as an important representative of the expression of a confessional identity. His ideas are interesting enough to refute the claims of some historians that religion began to be excluded from all intellectual debates of this period. His works mainly reflect a radical Presbyterian stance, opposing that of the Episcopalians. The elucidation of the aspects of this radical Presbyterianism illustrates how the early modern Scottish discussion between Presbyterians and Episcopalians had a constitutive role in establishing an identity. History was a useful intellectual tool for Calderwood to offer a solution to this debate. But, historical precedents could provide guidance only in so far as God?s providential plan was perceived in them, as directing the course of all events, and justifying religious and moral commands?in fact, Presbyterianism?now identifiable with the nation?s historical path.