Depicting the enemy : Russians and Ottomans in the press during the first world war
Düşmanı betimlemek : Birinci Dünya Savaşı sırasında basındaki Ruslar ve Osmanlılar
- Tez No: 210891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Hem Rus, hem de Osmanlı imparatorluklarını Büyük Savaş'e sürükleyen olaylarsilsilesi, bu ülkelerin birbirlerine yönelik siyasetlerinde de yankı bulan uzun süreli içve dış gelişmelerin doruk noktası olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak, Osmanlı-Rus ilişkilerine asırlardır hâkim olan ateşli nefret ve bariz düşmanlığa rağmen, heriki imparatorluk da benzer siyasî, sosyo-ekonomik ve millî sorunlarla karşı karşıyakalmıştı ve bu durum onları Avrupa'nın ve Asya'nın gerisinden farklı kılmaktaydı.Osmanlı ve Rus imparatorluklarını birbirleriyle savaşmaya iten nedenler, o dönemdeiçinde bulundukları çaresizlik, savaş sonrasından umdukları büyük beklentiler ya daviOsmanlıların Balkan harbinde, Rusların ise Japon harbinde zedelenen itibarlarınıkurtarmak istemeleri olmuştu. Bu savaşın ortaya çıkışında basının da büyük bir rolüvardı. Dönemine gore ileri ve özenle hazırlanmış savaş propaganda tekniklerinin,dinî, milliyetçi ve tarihî unsurları da kullanması bu savaşın bir başka yönüydü.Bu çalışmanın temel amacı, Birinci Dünya Savaşı öncesi ve savaş sırasındakiOsmanlı-Rus ihtilafı üzerine yapılan propagandaların bir kısmını kaleme almışyazarların üslubunu irdelemektir. Çalışma, bu yazarların sergiledikleri etnik, dini vesiyasi söyleme ve bu söylemin kamuoyunu yanıltması üzerine odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The intricate course of events that led both the Russian and Ottoman Empirestowards the Great War had been the culmination of long-lasting domestic andinternational developments, which were reflected in their policies towards the otherside. However, despite the ardent hatred and evident enmity that prevailed over theRusso-Ottoman relations for centuries, both of these empires were faced with similarproblems of political, socioeconomic and national character that distinguished themfrom the rest of Europe and Asia.Whether out of hopelessness, inevitability, greater expectations or simply as aprecious opportunity to rehabilitate their former reputation, seriously damaged afterivthe humiliating Russo-Japanese and Balkan wars, the levying of war against theirhistorical enemies deeply affected each countries' entire population. The effect wasparticularly strong because of the advanced and elaborate total war propagandatechniques employed primarily by the press, while the religious, nationalistic andhistorical aspects of the confrontation made the propaganda warfare a diverse andcomplicated battlefield.The main objective of this work is the presentation, comparison and analysis of agreat variety of controversial pieces of information related to the Russo-Ottomanconfrontation prior to and during the First World War. This information revealspersonal prejudice, ethnic, religious and political affiliation of the authors, as well asdeliberate attempts to spread misinformation and propaganda.