The demise of the ultra vires doctrine in Turkey: A reality? or an illusion?
- Tez No: 401945
- Danışmanlar: DR. MICHAEL SCHILLIG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: King's College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yeni Türk Ticaret Kanunu 125. maddesinin ikinci fıkrası şirketlerin faaliyet konusu dışında kalan işlemlere de taraf olabilmesini sağlayan bir hüküm getirmiştir. Türk hukuk doktrinindeki baskın görüşe göre. Yeni Türk Ticaret Kanıınu'nun 125. maddesinin ikinci fıkrası ile birlikte ııltra vires doktrinin uygulaması Türk şirketler hukukundan tamamen kaldırılmıştır. Ancak baskın görüşün aksine, bu çalışma Yeni Türk Ticaret kanıınu'nun ııltra vires doktrinin Türk şirketler hukukundaki tüm izlerini ortadan kaldıramayacağını tartışmak amacını taşımaktadır. Yeni kanunda doktrinin uygulanmasının Türkiye'de halen devamlılık arz ettiği izlenimini yaratan bazı hükümler mevcuttur. Bu açıdan, Yeni Türk Ticaret Kanıınu'nun 125. maddesinin ikinci fıkrası yalnızca ııltra vires doktrininin“sözleşmeye taraf olabilme ehliyetinin aşılması”olan birincil anlamını ortadan kaldırma işlevine sahiptir. Ultra vires doktrininin 'Temsil gücünün aşımı" olan ikincil anlamı ise Yeni Türk Ticaret Kanıınu'nun 210(3), 233(1) ve 371(2). maddeleri kapsamında muhafaza edilmektedir. Bu doğrultuda, bugün ııltra vires doktrininin şirketlerin ehliyetlerine değil; şirketlerin temsiline ilişkin süregelen bir mesele olduğu sonucuna ulaşılabilecektir. Sonuç olarak, bu çalışma ile de lege ferenda açısından doktrinin uygulanmasının Türkiye'de devanı ettiği izlenimini yaratan Yeni Türk Ticaret Kanunu hükümlerinin, yasa koyucunun ııltra vires doktrinini Türkiye'de tamamen ortadan kaldırma amacına ulaşmasına binaen yürürlükten kaldırılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The new Turkish Commercial Code adopted article 125(2), vvhich entitled companies to engage in every kind of transactİon even if they fail beyond the objects clause of the company. The predominant view in Turkish legal literatüre asserted that by virtue of the article 125(2) of the Turkish Commercial Code, the applîcation of the doctrine has been removed completely from Turkish company law. On the contrary of the predominant view, this paper aims to argue that the new Turkish Commercial Code is unable to remove ali the traces of the ultra vires doctrine in Turkey. There are stili some provisions in the new code, which give the impression that the applîcation of the doctrine is continuing in Turkey. In this respect, seçti on 125(2) of the new Turkish Commercial Code has a function to abolish only the primary meaning of the ultra vires doctrine in Turkey, which is an excess of contractual capacity. The secondary meaning of the ultra vires doctrine, which is an excess of representation power, is preserved by virtue of articles 210(3), 233(1) and 371(2) of the new Turkish Commercial Code. Therefore, it can be concluded that today the ultra vires doctrine is not continuing as a matter of capacity of companies; but.it is continuing as a matter of representation. Ali in ali, this paper suggests that, de lege ferenda, the provisions of the new Turkish Commercial Code, which give the impression that the application of the doctrine İs continuing in Turkey, should be abrogated in order to attain the legislator's aim of abolishing the ultra vires doctrine in Turkey completely.