Sevgi Soysal'ın romanlarındaki kadın kahramanlar üzerine taksonomik bir inceleme
A taxnomic analysis of the female characters in Sevgi Soysal?s novels
  1. Tez No: 210892
  2. Yazar: YASEMİN BAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türk edebiyatının önemli kadın yazarlarından Sevgi Soysal'ın romanlarındakikadın kahramanlar üzerine yapılan bu incelemede kadın kahramanların bilissel,duyussal ve devinissel davranısları çözümlendi. Tante Rosa, Yürümek, Yenisehir'deBir Ögle Vakti ve Safak romanlarındaki kadın kahramanların romanda islevüstlenmis olanları incelendi. Bu inceleme sonunda bas kisi olan kadın kahramanlarınbilissel davranıslarının duyussal ve devinissel davranıslarından daha fazla oldugubelirlendi. Bilissel davranısların diger davranıslara göre fazla olmasının nedeniolarak kisinin duyussal davranıs gelistirebilmesi için bilissel süreçlerden en az birinigeçmis olması gerektigi görülebilir. Kisinin herhangi bir deger ya da tutumaulasabilmesi için karsılastıgı durumu bilmesi, kavraması ya da yorumlaması gerekir.Kadın kahramanların devinissel davranıslarının belirgin bir biçimde az oldugugörüldü. Devinissel davranısların belirgin azlıgının nedenlerinden biri yazarınkahramanlarını anlatırken seçmeler yapmak durumunda olmasıdır. Kahramanıngünlük yasam içinde herkes tarafından yapıldıgı için sıradanlasmıs davranıslarınınaktarılmaması devinissel davranısların daha az aktarılmasının nedenlerinden biridir.Burada yazarın kahramanlarını yaratırken yararlandıgı gerçek dünyadaki insanlarıngündelik yasamın sıradanlıgının dısına çıkan devinissel davranıslarının az olması danedenlerden biridir. Karsıt kisi ve istek nesnesi olan kadın kahramanların duyussaldavranıslarının diger davranıslara göre daha fazla oldugu belirlendi
Özet (Çeviri)
In this study which is about female characters in the novels of Sevgi Soysal,who is one of the most important female writers in Turkish Literature, femalecharacter?s cognitive, affective and psychomotor treatments have been analyzed. Inthe study, the female characters who undertake a function in her novels -Tante Rosa,Yürümek, Yenisehir?de Bir Ögle Vakti and Safak are examined. At the end of thisstudy, protogonist female characters have been found to posess more cognitivetreatments than affective and psychomotor ones. The reason of this can be the factthat inorder to develop affective treatments an individual has to go through at leastone of the cognitive stages first. To reach any value or attitude a person must know ,comprehend or interpret that confronted situation. The amount of psychomotortreatments of female charecters is seen significantly insuffıcent in the novels, whichcan be because of the fact that the author had to make choice while describing hercharacters. One of the reasons why psychomor treatmens are fewer in number in hernovels is that the daily activities which are perceıved to be ordinary cannot benarrated. Another cause of this can be that ,while creating her characters, thepsychomotor treatments in the real world used by the author which are more than theordinary actions are quite few in number. In addition, in this study it has been foundout that the antoganist woman and the woman who is object of desire has moreaffectıve treatments compares to the other treatments.