Denizli ekonomisi (1920-1980)
The economy of Denizli (1920-1980)
- Tez No: 210898
- Danışmanlar: PROF.DR. AYFER ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
1980 sonrasında Gazi Antep, Kahraman Maras, Kayseri, Çorum gibi Anadolu illeri ile birlikte Türkiye'nin parlayan yıldızı olarak anılan Denizli, Ege Bölgesi'nde ekonomik kalkınma açısından 2. sıraya yükselmistir. Denizli iline son yıllarda artan bir ilgi söz konusudur. Bu ilginin sebebi Denizli'nin kendi çabaları ve insanlarının girisimciligi ile nasıl büyük bir sanayi atılımı gerçeklestirdigidir. Gerçekten de Denizli sanayilesmesinin nedenleri arasında, ilin cografi konumu, iklimi ve topraklarının verimliligi ile ortaya çıkan tarımsal potansiyeli, insanlarının girisimciligi yanında ve beki de daha da önemlisi olarak gerek dokumacılık, gerek tarımsal üretim açısından tarihi bir birikime sahip olmasıdır. Nitekim daha 1930'larda Denizli'nin sanayilesme potansiyelinin çok yüksek oldugu ipuçlarını vermekteydi. Cumhuriyetin ilk yıllarında tüm Türkiye'de oldugu gibi, Denizli'de toparlanma süreci yasamaktaydı. 1950'li yıllardan itibaren özellikle sehre kesintisiz elektrigin verilmesi gibi alt yapının hazırlanması sonrasında, 1960'lı yıllarda sanayinin temelleri atılmaya baslanmıs ve 1980'den sonra Denizli sanayi sehri olarak ortaya çıkmıstır. Hazırladıgımız bu çalısma ile Denizli'de cumhuriyetin ilk yıllarından, 1980'lere kadar olan ilin mevcut potansiyelini ortaya çıkarmaya çalıstık.
Özet (Çeviri)
In our study which we prepared as graduate thesis, the subject matter of which is the economy of Denizli, the development of Denizli between the years of 1920- 1980 has been stated using the available archive documents, statistics and other sources. In this way, population, especially the distribution of population according to occupations, agricultural and livestock potential which played an important role in the devolopment of Denizli and economical life have been accentuated. Thus, the recovery process in the beginning years of Republic in Denizli economy which entered into a big shake by the end of the Ottoman State and as a result the phase reached in 1980s have been tried to explain.