Demokrasi kuramları açısından Türk demokrasisine ilişkin bir inceleme
An examination of Turkish democracy in terms of democracy theories
  1. Tez No: 210912
  2. Yazar: UMUT BEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Türk demokrasisinin bugün içinde bulundugu kosullar, demokrasi kuramlarıaçısından ne tür bir modelle örtüstügü sıkça tartısılan bir konudur. Bu konuyuderinlemesine analiz ederek, Türk demokrasisinin demokrasi kuramları açısından birdegerlendirmesini yapmak, siyaset bilimi açısından olumlu katkılar yapan sonuçlarelde etmeye yarayacaktır.Çalısmanın birinci bölümünde, arastırmanın amacı, konusu ve kapsamıylailgili genel bilgiler verilecek, ikinci bölümde, demokrasi kavramının tanımı, ortayaçıkısı, gelisimi ve nasıl uygulandıgı üzerinde durulacaktır. Üçüncü bölümünde, suana kadar ortaya atılmıs liberal temsili demokrasinin elestirisi üzerine kurulmus,demokrasi kuramları tanıtılacak, savundukları düsünceler üzerinde durulacaktır.Demokrasi kuramlarının kavramsal çerçevesinin ardından Türk demokrasi hayatınınincelenmesine Türkiye'deki ilk demokrasi hareketlerinden söz edilerek bir girisyapılacaktır. Besinci bölümde ise tezin asıl konusu olan cumhuriyet dönemidemokrasi tarihi ayrıntılı bir sekilde ele alınacaktır. Son bölümde ise Türkdemokrasisinin pratikteki uygulamalarından, cumhuriyetin ilanından bu yanadeneyimlerinden yola çıkılarak literatürde yer alan demokrasi kuramlarından (liberal,güçlü, düsük yogunluklu kuramlar v.s.) hangisi ya da hangilerine yakın oldugu veyahangisi ya da hangileriyle örtüstügü analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of which democracy theory or theories are similar to the TurkishDemocracy Model is frequently discussed. To evaluate Turkish Democracy from theangle of democracy theories, by deeply analyzing this subject will give positiveadditions to the science of politics.In the first chapter of the thesis, general information will be given subject,aim and contents of the research. In second chapter it will be dwelled upon thedefinition, arise, development and how it is practiced of democracy concept, In thirdchapter, democracy theories which are based on criticism of liberal representativedemocracy will be introduced. After the conceptual limitation of democracy theories,examination of Turkish Democracy Life will be started with mentioning firstdemocracy actions in Turkey. In the fifth chapter, Republic of Turkey?s democracyhistory which is basic subject of the thesis will be taken up in a detailed way. And inthe last chapter, it will be analyzed that which democracy theory or theories (liberal,strong, low-density theories etc.) are similar or closer to Turkish democracy, byexamining the experiences of Turkish democracy from the proclamation of republictill now.