Atölye tipi bölümlere sahip, seri üretim yapan orta ve daha büyük ölçekli işletmelerde MRP II tekniği ile üretim kaynakları planlaması
- Tez No: 21092
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Bu çalışmada montaj hatlarına girdi sağlayan kesikli üretim yapan bölümlere sahip, ürün çeşidi artan orta ve büyük ölçekli işletmelerde üretim planlama ve kontrol faaliyetlerinin Üretim Kaynakları Planlaması (Manufacturing Resource Planning: MRP II) yöntemi ile yürütülmesi incelenmiştir. MRP II üretim kaynaklarının en efektif kullanılmasını amaç edinmiş, bir üretim ve stok yönetim sistemidir. Montaj hatları ve bu montaj hatlarında kullanılmak üzere yarı mamul üreten atölyelere sahip işletmelerde üretimin etkin ve verimli olarak yapılabilmesi için önce montaj hatları ile atölyelerin eşgüdümünün sağlanması gerekir. Bu, montaj hatlarından gelen taleplerin atölyelere iletilmesi ile mümkündür. Daha sonra bu taleplerin kesikli üretim ile en verimli biçimde karşılanması işlevine yani kesikli üretim planlama ve kontrol faaliyetlerine sıra gelir. En son aşama ise, üretim yapan bölümler ile işletmenin öteki fonksiyonlar (pazarlama/satışlar, araştırma/geliştirme, muhasebe/finansman) arasında koordinasyonun sağlanmasıdır. Bu çalışmada ağırlık, kesikli üretim planlama ve kontrol faaliyetlerinin MRP II ile yürütülmesine verilmiş, ayrıca yukarıda sayılan bölümler ve fonksiyonlar arası eşgüdüm de incelenmiştir. Çalışmada, MRP II paketine sahip bir işletmede, kesikli üretim planlama ve kontrol faaliyetlerinin MRP II ile yürütülmesini içeren bir uygulamaya da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The objective of this study is to analyse the production planning and control activities of medium to large scaled companies, whose product spectrum is enlarging by using Manufacturing Resource Planning MRP II method, which is a production and inventory control system, aiming at the most effective usage of production sources. The companies are assumed to have production departments with intermittent systems that are supplying inputs to the assembly lines. The first step of effective and efficient production in companies, which have assembly lines and intermittent production departments, that supply input to assembly lines, is to establish the coordination between those two production systems. This can be done via inputting the demands from assemly lines to the job-shop departments and planning the production activities of those departments accordingly. The last step is the coordination of the activities between the production departments and the other functional departments (sales, research and development, accounting/finance). In this study, more emphasis is given to the production planning and control activities of job-shop production systems via MRP II. Also, the coordination among other functional departments have been analysed. An ampirical implementation for a company which has an MRP II software is also included in the study.