Teknik analiz yöntemiyle hisse senedi getirilerinin analizi ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası uygulama denemesi
- Tez No: 21091
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Sermaye piyasaları gelişmiş ülkelerde hisse senedi yatırımcıları veya analistleri, fiyat tahminine yönelik bir çok yaklaşımdan faydalanmaktadırlar. Bu yaklaşımlardan yaygın olarak kullanılanlar temel analiz ve teknik analizdir. Ülkemizde sermaye piyasasındaki gelişmelere paralel olarak bu yaklaşımlar yakın bir zamanda kullanılmaya başlanmıştır. Gerek ikincil piyasada hisse senetlerinin alınıp satılmasında, gerekse piyasaya ilk kez sunulan hisse senetlerinin fiyatlarının saptanmasında kullanılan bu yöntemlerin piyasada yer alan birimler tarafından bilinmesi oldukça önem taşır. Hele özelleştirme programını uygulayan ülkemiz açısından konu daha da önemlidir. Bu çalışmamızda hisse senedi fiyatlarının tahminine yönelik yaklaşımlar incelenmekte ve bu yaklaşımlardan teknik analizin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üzerinde uygulanabilirliği test edilmektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Stock investors and analysts in countries where capital markets are developed, use many approaches related to price estimation. Fundamental analysis and technical analysis are the ones which are used of broadly. Owing to the development in Turkish Capital Markets, these approaches have recently been started to be used also utilized in our country. ît is essential for market participants to know the methods by which the stock prices are determined both in the secondary market where the stocks are bought and sold, and in the primary market where the stocks are issued for the first time. In our country this reality becomes much more important since the privatization program are started. In this study, the methods relevant to prediction of stock prices are searched and the practicability of technical analysis on Istanbul Stock Exchange is tested.