Okul öncesi öğretmen adaylarının müzik dersine ilişkin tutumları ile müzik okuryazarlık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of preschool teacher candidates' attitudes towards music course and music literacy levels
- Tez No: 973976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BARIŞ UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Öğretmenler, çocukların doğuştan gelen müzik ilgisini destekleyerek onların müzikle ilgili bilgi ve becerilerini geliştirebilir, okul öncesi eğitimin niteliğini artırarak bilişsel, duygusal, sosyal ve psiko-motor gelişimlerine önemli katkılar sağlayabilirler. Bu nedenle, okul öncesi öğretmen adaylarının müzik eğitimi alanındaki yeterliliklerinin artırılması, çocukların erken yaşta sağlıklı ve olumlu müzik deneyimleri kazanmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Eğitimcilerin müzik alanındaki bilgi ve becerilerini geliştirmeleri, yalnızca mevcut gelişim süreçlerine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede daha bilinçli ve etkili bir müzik eğitiminin temelini oluşturur. Bu araştırma, okul öncesi öğretmen adaylarının lisans eğitimleri kapsamında aldıkları müzik dersine yönelik tutumlarını ve müzik okuryazarlık düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu iki değişkenin belirli demografik faktörlerle karşılaştırmalı olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Okul öncesi öğretmen adaylarının müzik dersine yönelik tutumları ve müzik okuryazarlık düzeyleri, erken çocukluk döneminde verilen müzik eğitiminin çocukların çok yönlü gelişimini destekleme açısından kritik bir rol oynamaktadır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama ve ilişkisel tarama modelleri kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde, Şeker ve Saygı (2013) tarafından geliştirilen“Müzik Öğretimine İlişkin Tutum Ölçeği”ile Afacan (2016) tarafından geliştirilen“Müzik Okuryazarlık Ölçeği”uygulanmıştır. Bu ölçekler aracılığıyla öğretmen adaylarının müzik dersine yönelik tutumları ve müzik okuryazarlık düzeyleri ölçülmüş, elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmen adaylarının genel olarak müzik dersine karşı olumlu bir tutum sergilediklerini, ancak bazı faktörlere bağlı olarak bu tutumların daha düşük seviyelerde kaldığını göstermektedir. Müzik okuryazarlık düzeylerinin ise genel olarak yüksek olduğu belirlenmiş, ancak Orff yöntemi ve çalgı uygulamalarına yönelik bilgi ve becerilerde eksiklikler olduğu tespit edilmiştir. Müzik dersine yönelik tutumlar ile müzik okuryazarlık düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ancak, bazı alt boyutlarda bu ilişkinin daha zayıf olduğu gözlemlenmiştir. Cinsiyet, yaş, üniversite, çalgı eğitimi alma durumu ve müzik dersi süresi gibi değişkenlerin öğretmen adaylarının müzik dersine yönelik tutumları ve müzik okuryazarlık düzeyleri üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, kendisini müzik alanında başarılı olarak değerlendiren öğretmen adaylarının daha yüksek tutum ve okuryazarlık puanlarına sahip olduğu saptanmıştır. Araştırmanın bulguları, okul öncesi öğretmen adaylarının müzik dersine yönelik tutumlarının müzik okuryazarlık düzeyleriyle doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Olumlu tutumların, öğretmen adaylarının müziksel bilgi ve becerilerini geliştirdiği görülmektedir. Ancak, Orff yöntemi ve çalgı uygulamalarındaki eksiklikler, öğretmen adaylarının bu alanlarda daha fazla pratik yapmaları ve uygulama temelli eğitime yönlendirilmeleri gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Teachers can support children's innate interest in music, develop their knowledge and skills in music, and contribute significantly to their cognitive, emotional, social and psychomotor development by increasing the quality of preschool education. Therefore, increasing the competence of preschool teacher candidates in the field of music education is of great importance in terms of children gaining healthy and positive musical experiences at an early age. The development of knowledge and skills of educators in the field of music not only contributes to current development processes, but also forms the basis for a more conscious and effective musical education in the long term. This research aims to determine the attitudes of preschool teacher candidates towards the music course they receive as part of their undergraduate education and their musical literacy levels. In addition, it is aimed to examine these two variables comparatively with certain demographic factors. The attitudes of preschool teacher candidates towards music course and their musical literacy levels play a critical role in supporting the multifaceted development of children in the music education provided in early childhood. In the research, general screening and relational screening models were used from quantitative research methods. During the data collection process, the“Attitude Scale Towards Music Teaching”developed by Şeker and Saygı (2013) and the“Music Literacy Scale”developed by Afacan (2016) were applied. The attitudes of the prospective teachers towards music lessons and their musical literacy levels were measured using these scales, and the obtained data were analyzed. The research findings show that the prospective teachers generally had a positive attitude towards music lessons, but these attitudes remained at lower levels due to some factors. It was determined that the levels of musical literacy were generally high, but there were deficiencies in the knowledge and skills regarding the Orff method and instrument practices. It was observed that there was a positive and significant relationship between the attitudes towards music lessons and the levels of musical literacy. However, it was observed that this relationship was weaker in some sub-dimensions. It was observed that variables such as gender, age, university, musical instrument training status and music lesson duration did not have a significant effect on the attitudes of the prospective teachers towards music lessons and their musical literacy levels. However, it was determined that teacher candidates who evaluated themselves as successful in the field of music had higher attitude and literacy scores. The findings of the study reveal that the attitudes of preschool teacher candidates towards music lessons are directly related to their music literacy levels. It is seen that positive attitudes develop the musical knowledge and skills of teacher candidates. However, the deficiencies in the Orff method and instrument practices indicate that teacher candidates need to practice more in these areas and be directed to practice-based education.