İş güvencesi ve insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkileri
Job security and its effects on human resources management
  1. Tez No: 210937
  2. Yazar: ŞEBNEM AY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ RIZA OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
4857 sayılı İş Kanunu'nun iş güvencesi ile ilgili hükümleri, işverenin, geçerli ve haklı nedenler olmadan, işçinin iş sözleşmesine son vermesini engellemek amacı ile çalışma hayatımıza getirilmiştir. İş güvencesi, işçinin işini kaybetme riskini ortadan kaldırarak geleceğe güvenle bakmasını, işinde süreklilik göstermesini ve dolayısıyla işçinin verimliliğinin artmasını sağlar. İş Hukukumuz, işçi-işveren ilişkisinde her iki tarafın çıkarlarını dengede tutmakla yükümlüdür. Bu nedenle, işverenin, işçinin iş sözleşmesini feshedebileceği geçerli nedenlere de kanunda yer verilmiştir. Bu çalışma ile iş güvencesi ve insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkileri anlatılmaya çalışılmıştır. İşverenin, iş sözleşmesini geçerli nedenle feshettiğinin ispatı, ancak etkin insan kaynakları yönetimi uygulamaları ile mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rules in the Labor Law, 4857 related to job security are enacted with the aim of preventing employer to dissolve the contract without valid reasons. Job security provides the employee to look ahead the future with confidence through abolishing the risk of being fired and provides continuity in his/her job, increases productivity. Our Labor Law is responsible for maintaining the balance of benefits between employee and employer. Because of this, valid reasons for dissolving the contract take place in the Labor Law. With this thesis, job security and its effects on human resources management is explained. The proof of valid reason for dissolving the contract is possible with an effective human resources management application.