Sınıf öğretmenlerinin iş doyum düzeyleri (denizli ili örneği)
Job satisfaction of the primary school teachers
  1. Tez No: 210940
  2. Yazar: FİLİZ DEMİREL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ RIZA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu arastırmanın amacı Denizli ili ilkögretim okullarında çalısan sınıfögretmenlerinin is doyum düzeylerinin ve is doyumlarını etkileyen olası faktörlereiliskin algılarının belirlenmesidir.Arastırmacı tarafından gelistirilen veri toplama aracı, Denizli il merkezindeyer alan 17 ilkögretim okulunda 324 sınıf ögretmenine dagıtılmıstır. Geçerlibulunan 311 anket degerlendirmeye alınmıstır. Arastırmanın çözümlenmesindeSPSS paket programı kullanılmıstır. Arastırmada yer alan gruplar arasındakifarklılıkların belirlenmesi için ?t testi? ve ?Tek Yönlü Varyans Analizi? ve ?TukeyHSD testi? tekniklerinden yararlanılmıstır.Sınıf ögretmenlerinin genel is doyum düzeyleri ?orta is doyumu? düzeyindebulunmustur. Sınıf ögretmenlerinin is doyumunu etkileyen örgütsel faktörleregöre ögretmenlerin is doyum düzeyleri; isin niteligi boyutunda ?yüksek?, özlükhakları, çalısma sartları, toplumsal katkı, ilkögretim programı ve yönetimboyutlarında ?orta?, rehberlik hizmetleri boyutunda ?düsük?, ücret ve denetimboyutlarında ?çok düsük? düzeyde bulunmustur.Sınıf ögretmenlerinin bireysel özelliklerine göre is doyum düzeyleri;cinsiyete ve medeni duruma göre anlamlı farklılıklar göstermemistir. Yasa göre41-50 yas arası 31-40 yasa göre daha doyumlu, kıdeme göre 20 yıl üzeri 11-19 yılagöre daha doyumlu, egitim düzeyine göre Egitim Enstitüsü ve Yüksekokulumezunları, Egitim Fakültesi mezunlarına göre daha doyumlu bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine primary school teachers? jobsatisfaction level and their perception of the probable variables that affect jobsatisfaction.The data collection instrument developed by researcher was administeredto 311 primary school teachers working for 17 primary school at central DenizliProvince Primary Schools. The data collected has been analyzed using SPSS(Statistical Package for The Social Sciences). To determine the differences betweenthe groups, the techniques were used such as the t-test, the one way varianceanalysis and Tukey HSD test. The following results have been reached by analizingthe data collected.1. The job satisfaction level of primary school teachers has been found as?moderate? level.2. According to the organizational factors that affect job satisfaction ofprimary school teachers, job satisfaction level of teachers has beenfound as high in characteristic of the job and human relationsdimensions; moderate in working conditions, individual rights, socialcontribution, curriculum and administration dimensions; low in salaryand supervision dimensions.3. According to the individual characteristic, job satisfaction level ofteachers has indicated no significant difference in terms of gender andmarital status. According to age, teachers in age group of 41-50 aremore satisfied than age group of 31-40; according to education, Institueof Education graduates are more satisfied than Faculty of Educationgraduates.