Sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre öğretmenlerin iş doyum düzeyleri ile sınıf yönetim becerisi arasındaki ilişki
According to the class teachers objection; the relation between the teachers working pleasure and directing skil
- Tez No: 623030
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET ÖRS, Çetin. Sınıf Öğretmenlerinin Görüşlerine Göre Öğretmenlerin İş Doyum Düzeyleri İle Sınıf Yönetim Becerisi Arasındaki İlişki,Yüksek Lisans Tezi, Van, 2017. Bu araştırmada; sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre öğretmenlerin iş doyum düzeyleri ile sınıf yönetim becerisi arasındaki ilişkinin nicel bulgulara dayanılarak değerlendirilmesi, çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve konu hakkında derinlemesine bilgi edinilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma; 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Yalova il genelinde toplam 44 müstakil müdürlüğü olan toplam 44 ilkokulda görev yapan 510 öğretmen üzerinde uygulanmıştır. Katılımcılara dağıtılan 510 ölçekten 322 adet ölçek toplanmış olup; bunlardan sadece 310 tanesi değerlendirilmiştir. Araştırmada ilişkili tarama modeli kullanılmıştır. İlişkileri ve bağlantıları inceleyen araştırma çoğunlukla ilişkisel araştırma olarak adlandırılmaktadır. Bu araştırmanın amacına hizmet edecek olan ölçeklerden birincisi“Sınıf Yönetimi Eğilimleri”adlı ölçektir. Söz konusu ölçek, Gülünay Sivri (2012) tarafından geliştirilmiştir. Araştırmada öğretmen motivasyonunu belirlemek için Balcı (1984)'nın doktora tezinde hazırlamış olduğu ölçeği kullanılmıştır. Araştırma konusu ile ilgili öğretmen görüşlerinin, öğretmenlerin demografik değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada ilkokul öğretmenlerinin motivasyon ve sınıf yönetim becerileri ele alınmıştır. İlkokul öğretmenlerinin sınıf yönetim becerilerinin tespiti için kullanılan ölçek; plan program etkinlikleri, ilişki düzenlemeleri, sınıfın fiziki yapısının düzenlenmesi, zaman yönetimi ve davranış yönetimi olmak üzere 5 alt boyuttan oluşmaktadır. İş doyumu ölçeği ise bulunduğum okulda, ödentiler (mesleğimde), yönetim ve değerlendirme, gelişme ve yükselme olanakları ve örgütsel ortam olmak üzere 5 alt boyuttan oluşmaktadır. Araştırmada kadın öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri, plan program etkinlikleri ve ilişki düzenlemeleri konusunda erkek öğretmenlerden daha etkin oldukları bulgulanmıştır. İş doyumu konusunda ise öğretmenlerin cinsiyetleri açısından belirgin bir fark olmamakla beraber ekonomik yönden erkek öğretmenlerin daha fazla motive oldukları görülmüştür. Genel olarak sınıf yönetiminde evli öğretmenlerin bekâr öğretmenlere oranla daha yetkin oldukları belirlenmiştir. Öğretmenlerin sınıfın fiziki yapısının düzenlenmesi konusunda 1-5 yıllık mesleki deneyime sahip olan ilkokul öğretmenlerinin, bu konuda diğer öğretmenlerin tamamının gerisinde kaldıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri ile iş doyumu arasında pozitif yönlü ve zayıf bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Böylece öğretmenlerin sınıf yönetim becerileri, plan program yapma, zaman yönetimi, davranış yönetimi, ilişki düzenlemeleri, sınıfın fiziki yapısını düzenlemeleri konusundaki becerileri geliştikçe motivasyonlarında da olumlu bir artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ÖRS, Çetin. According to the class teachers objection; the relation between the teachers working pleasure and directing skill, Master Thesis, Van, 2017 In this research ;the aim is to analyze and getting deeply knowledge about the objection according to the class teachers of the relation between the working pleasure level and class management. In this study 510 teachers workig at 44 primary schools in the province Yalova in 2015 -2016 teaching period have been assessed. Out of 510 scales 322 od them have been recollected and 310 of them have been assessed. Related scanning model has been used in the study. The study is mostly called relational research which examines relations and connections. The first of the scales that will serve the aim of this research. It is the scale 'Class Management Inclinations'. It was developed by Gülünay Sivri (2012). In this study to determine the working pleasure of the teachers, the scale Balcı used in her doctorate thesis was used. Mann Whitney U test and Kruskal-Wallis tests were used to determine whether there is meaningful difference of the teachers views concerning the research topic according to the demographic factors of teachers. In this study the working pleasure and class management skills have been researched. The scale used to determine the clss management skills of the primary school teachers consists of 5 sub levels as plan programme activities, relation arrangements, arrangements of classroom, time management and behaviour management. The motivation scale in the school where I was consists of 5 sub levels as the dues (in my job), management and assessment, development and the possibilities of rising in the profession and organizational environment. According to the findings, male teachers are more active than female teachers with regard to the class management skills of teachers, plan programme actviites and relation arrangements, although there isn't a distinct difference with regard to teachers' gender about working pleasure, male teachers are more working pleasure in terms of financial aspect. In general it has been determined that married teachers are more competent than the single ones. The primary school teachers with 1-5 years Professional experiences are seen to be behind the other teachers about arranging the classroom environment. It has been determined that there is positie and weak relation between class management skills of teachers and their motivations. It is possible to say that as the teachers' skills of class management, making plan, programmes, time management, bahaviour management, relation arrangements, arranging the class environment develop their motivations increase in a positive way.