Sınıf öğretmenlerinin iş doyum düzeyleri: Eskişehir ili örneği
The job satisfaction levels of classroom teachers: Case study of Eskişehir
  1. Tez No: 391148
  2. Yazar: SERDAR SURADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY GİRGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin genel iş doyumları ile iş doyumlarını etkileyen faktörleri (boyutları) belirleyerek, çeşitli demografik özelliklere bağlı olarak bu faktörler açısından farklılıkları ortaya koymaktır. Bu bağlamda, Eskişehir il merkezindeki devlet ilkokullarında çalışan 401 sınıf öğretmeninden anket yoluyla elde edilen verilere açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmıştır. AFA sonucunda belirlenen, sınıf öğretmenlerinin iş doyumlarını etkileyen yönetim, iletişim ve toplum beklentisi, meslek seçiminden memnuniyet, çalışma koşulları, geçim sıkıntısı, ödenti, toplumda saygınlık ve mesleğe uygunluk boyutlarının, yapılan DFA ile uygun bir yapısal model oluşturduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin genel iş doyumları orta düzeyde bulunmuştur. İletişim ve toplum beklentisi boyutunda çok yüksek; yönetim, meslek seçiminden memnuniyet, mesleğe uygunluk boyutlarında yüksek; çalışma koşulları, geçim sıkıntısı, toplumda saygınlık boyutlarında orta; ödenti boyutunda ise çok düşük bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin genel iş doyum düzeyleri, görev süresine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermiştir. Her bir boyuta ait iş doyumları demografik özelliklere göre incelendiğinde; meslek seçiminden memnuniyet boyutunda yaş ve görev süresi, çalışma koşulları boyutunda cinsiyet, ödenti boyutunda cinsiyet ve eğitim durumu, mesleğe uygunluk boyutunda ise görev süresine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the work satisfaction and the factors that affect the work satisfaction of classrom teachers, and then to represent the discrepancies in terms of these factors in relation with various demographic properties. In this respect, explanatory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) have been applied to the data obtained via survey on 401 classroom teachers working in public primary schools located in Eskisehir city centre. The factors management, communication and society expectation, satisfaction of career choice, working conditions, hardship, payment, dignity and job suitability which are identified as results of EFA, and which affect the work satisfaction of classroom teachers, are found to constitute a structural model in agreement with CFA. The general work satisfaction of the classrom teachers are found to be at medium level. The satisfaction levels of the teachers are found to be at very high for communication and society expectation, high for the management, satisfaction of career choice and job suitability, medium for working conditions, hardship and dignity, and very low for payments. The general work satisfaction levels of classrom teachers have shown significant difference in relation to tenure. When work satisfaction for every factor is investigated according to demographic properties, significant differences are found on the satisfaction of career choice according to age and tenure, on working conditions according to gender, on payment according to gender and educational status, and on job suitability according to tenure.