1992-2002 yılları arasında Türkiye'de basın işletmelerinin maliyet ve gelir yapısının faaliyet sonuçları açısından incelenmesi
The analyzing cost and income structure of media organizations based on operation results in Turkey between 1992-2002
- Tez No: 210958
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ATILGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Günümüzde basın işletmeleri, ekonomik hayatın birer öğesi olarak ekonominin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Pazar mekanizması içerisinde gelir ve gider kalemleri artan basın işletmeleri, profesyonel yönetim anlayışına paralel maliyet ve gelir yönetimindeki başarısıyla rekabet gücünü artırabilmektedir. Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş., Sabah Yayıncılık A.Ş. ve Milliyet Gazetecilik A.Ş.'nin ?maliyet ve gelir yapısını faaliyet sonuçları yönünden incelemek?, bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk dört bölümünde maliyet ve gelir yapısının oluşumuna ilişkin açıklamalar yapılmakta, Türk basın sektörüne ilişkin kimi bilgiler verilmektedir. Son bölüm bu üç işletmenin uygulamasına ayrılmıştır. Bu bağlamda satış performansları, verimlilikleri, kârlılıkları gelir tablolarına dayalı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays media organizations have been important roles in economic system. Media organizations which have increasing cost and income figures, strenghten their position in the market with their methods on cost and income managament. This research?s main is analyzing Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş., Sabah Yayıncılık A.Ş. and Milliyet Gazetecilik A.Ş.?s cost and income structure in operation results. At first the research is focused on structure of cost and income and tried to examine Turkish media sector. At the last part is analysed this media organizations from the context of sales productivity, performance and profitability.