Bankacılık Kanunu'nda yer alan suçlar
Crimes stated in the Turkish banking act
- Tez No: 210959
- Danışmanlar: PROF. NUR CENTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 459
Özet
Son yıllarda yasanan ekonomik krizler ve bankacılık krizleri, bankacılık suçlarını gündeme getirmis, bu süreçte, önce 1999 yılında 4389 sayılı Bankalar Kanunu kabul edilmis, bundan kısa bir süre sonra da 2005 yılında 5411 sayılı Bankacılık Kanunu yürürlüge girmistir. Bugün yürürlükte olan Bankacılık Kanunu, 150 ile 160. maddeler arasında çesitli suçlara yer vermis durumdadır. Çalısmamızda öncelikle ekonomik suç kavramı, bankacılık suçları ve karsılastırmalı hukuktaki düzenlemeler ele alınmıs, banka yöneticilerinin ve tüzel kisilerin suç faili olabilmesi tartısılmıstır. Daha sonra ise Bankacılık Kanununda yer alan suçlar tek tek ele alınarak maddi ceza hukuku açısından incelenmis ve ortaya çıkabilecek sorunlar tartısılarak, degisiklik önerileri getirilmistir
Özet (Çeviri)
In the recent years, economic crisis and banking crisis in Turkey bring the banking crimes up to the agenda. In this process, firstly in 1999, Banking Act Nr. 4389 was accepted and then in a short period, in 2005 Banking Act Nr. 5411, which regulates the various crimes among the articles 150 and 160, was came into force. In the thesis, before all else, the definition of economic crime, banking crimes and the regulations in the comparative law were argued and the criminal responsibiliy of bank manager?s and legal entities were discussed as a perpetrator. Afterwards, the crimes stated in the Banking Act were analysed severally and the problems which could be arise from these provisions were discussed and the some legal remedies were proposed.