1980 sonrası devlet politikalarının Türkiye'nin tarımsal dönüşümüne etkileri
The effects of state policies on Turkey's agricultural transformation after 1980
  1. Tez No: 210965
  2. Yazar: NEVZAT EVRİM ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN SUNGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Ziraat, Economics, History, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulusundan günümüze degin tarım sektörü hem ekonominin çok önemli bir parçası, hem nüfusun önemli bir bölümü için geçim kaynagı, hem de devlet politikaları ve siyasetin önemli bir belirleyeni olmustur. 1980'e kadar bir yandan büyük sahiplerinin çıkarlarının korunması, diger yandansa kırsal nüfusun kapitalist ekonominin yasaları dogrultusunda topraktan kopmasının yavaslatılması için karmasık bir tarımsal destek politikası olusturulmus, bu politikalar dogrultusunda devlet katında çok sayıda kurum ve kurulus vücuda getirilmistir. Tarım sektörüne yönelik korumacı ve müdahaleci devlet politikaları 1980 yılından itibaren tedricen, 1998 yılından sonra, bilhassa 2001 kriziyle birlikte büyük ivme kazanan bir biçimde tasfiye edilmeye baslanmıstır. Devlet küçültülür ve neredeyse tüm kamu varlıkları özellestirilirken tarım politikaları da bu dogrultuda olusturulmus, eski destekleme politikaları ortadan kaldırılmıs ve tarım sektörü kapitalist ekonominin dogal isleyisine açılmıstır. Bunun sonucu geçimini tarımdan saglayan milyonlarca insan için hayli yıkıcı olmustur ve olmaya devam etmektedir. Bu çalısma çerçevesinde, devletin tarım politikalarında 1980 sonrasında yasanan dönüsüm ve bu dönüsümün tarım sektörü ve köylülük üzerindeki etkileri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Since the foundation of Turkish Republic, agricultural sector have provided the means of subsistence to an important part of the population. It have also been a very important part of the economy and one of the main determinants of state policy and politics. Until 1980?s, a complex agricultural subsidization policy was designed and many institutions had been formed in line with this policy. The purpose of this system was to further the interests of the landowners on one hand and to keep in check the breaking away of the rural masses from agricultural production on the other. The state have gradually started to dismantle its protectionist and interventionist agricultural policy after 1980. This process picked up speed after 1998 and gained a substantial momentum after the financial crisis in 2001. As governmental body diminished and many state institution were privatized, agricultural policy was redesigned in line with these changes. The old system of agricultural subsidization was abolished and agricultural sector was opened to the effects of the natural course of capitalist development. The results of this was, and still is devastating to millions who make their living from agriculture. The transformations in the state?s agricultural policy after 1980, and the effects of this transformation on agricultural sector and peasantry is examined in this study.