Yükseköğretim kurumlarından beklenen hizmet kalitesi ve hizmet kalitesinin algılanmasına yönelik bir araştırma
Measuring expected service quality from higher education institutions and a research of perceived service quality
  1. Tez No: 210966
  2. Yazar: BERNA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
sletmelerin içerisinde yer aldıkları pazar kosullarında rekabet etme kosulları zorlasmaktadır. sletmeler sürekliliklerini saglayabilmek, piyasanın ortalama kar getirisi üzerinde kar elde edebilmek için yönetim alanındaki benzer ve/veya farklı anlayısları benimsemekte ve uygulamaktadırlar. Bu anlayısların benimsenmesi ve basarılı sonuçlar elde edecek biçimde uygulanması, isletmelerin sahip oldukları insan kaynagı tarafından gerçeklestirilmektedir. Dolayısıyla, isletmelerin insan kaynaklarının bilgi ve beceri seviyeleri pazar içerisinde rekabet üstünlügü kazanmaları için kilit bir rol oynamaktadır. Gerek ulusal gerekse küresel boyutta isletmeler tarafından talep bilgi-beceri ile donatılmıs insan kaynagını yetistirme görevi yüksekögretim kurumlarının sorumlulugundadır. Bu sorumlulugu basarı ile gerçeklestirebilmek için yüksekögretim kurumlarının, ögretim üyelerinin sahip oldukları bilgi birikimini ögrencilere transfer ederken bu transferi etkin hale getiren gereksinimlerin nasıl belirlenecegi sorusunu cevaplandırmaları gerekmektedir. Ögrencinin üniversite ile her temasında kısıtlı bir zamanda gerçeklesen bu bilgi transferinin etkinligini arttıracak gereksinimlerin yani hizmetlerin büyük bir dikkat ile bütünsel bir yapı içerisinde ele alınması gerekmektedir. Bu arastırma kapsamında, öncelikle ögretim üyeleri ve ögrencilerin görüsleri dogrultusunda ögrencilere aktarılan bilginin derinligini arttıracak transfer gereksinimleri (hizmetler) belirlenmistir. Belirlenen gereksinimler literatür ve saha arastırması sonucu yüksekögretim kurumlarının hizmet kalitesini ortaya koyan bir ölçek haline getirilmistir. Ölçegin güvenirlik ve geçerliligi saglandıktan sonra stanbul'da yer alan 5 devlet, 9 vakıf üniversitesi isletme bölümünde okuyan 1228 ögrenciye uygulanmıstır. Ögrencilerin bu transfer gereksinimleri dogrultusunda kaliteli bir üniversiteye yönelik hizmet kalitesi beklentileri ve kendi üniversitelerine yönelik hizmet kalitesi algıları ölçülmüstür. Devlet ve vakıf üniversitesi ayrımına gidilerek iki grup arasındaki iliskiler beklenti ve algı boyutuna baglı olarak incelenmistir. Yine, cinsiyet, demografik, gelir durumu gibi degiskenlere göre hizmet kalitesi beklenti ve algı ölçümleri arasındaki iliski incelenmistir
Özet (Çeviri)
Companies face growing difficulties when competing in the current market conditions. To continue sustainable growth and profitability, many entities are adopting unique management philosophies and applications for future success. Human capital has become a driver of successful implementation of management?s philosophy in an entity. On a local and global scale, higher education institutions have been traditionally responsible for supplying individuals with the required skills and knowledge to companies with such demand. To answer these needs, the higher education institutions? faculty must find ways of transferring their knowledge to their students in the most effective manner. Considering the limited time that students spend in their schools, the methods and efforts utilized by the faculty must be considered in a holistic manner. These methods and efforts can be considered as ?services provided? to students. The scope of this research based on students? and faculties? opinions, was to determine the ?services provided? and to inquire about the methods utilized for the most in depth knowledge transfer possible. Based on literature research and field work performed, ?services provided? have been considered as a scale in measuring a higher education institutions? service quality. Based on our established confidence level and validity, we applied our research on 1,288 business administration students from 14 universities in Istanbul (5 state, 9 private institutions). During this research, we measured the expectations of students on the level of quality of ?services provided? and their perceptions on the quality within their own higher education institutions on these services.