The impact of strategic and electronic purchasing initiatives on manufacturing performance
Stratejik ve elektronik satınalma uygulamalarının üretim performansına etkisi
- Tez No: 210964
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE I. ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
s ortamlarında son yıllarda yasanan degisimler firmaların kendi içlerinde yeni rekabetçi avantajı aramayı düsünmelerine neden olmustur. Bu tez, stratejik kaynak temini, e-tedarik gibi stratejik ve elektronik satınalma uygulamalarının esneklik ve tedarik zinciri performansı baglamında üretim performansına olan etkilerini arastırmıstır. Anket çalısması önceki çalısmalara göre gelistirilmistir. Buna göre, Türkiye'de Sanayide faaliyet gösteren 106 isletme dagıtılan ankete cevap vermistir. Verinin analiz edilmesi önceki çalısmaların çıktılarını desteklemistir. Bu çalısma Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi arastırmasına çok sayıda teorik katkıda bulunmustur. Stratejik kaynak temini ve e-tedarik uygulamalarının alt boyutlarının tedarik zinciri performansına güçlü ve direkt etkide bulundugunu gösteren yönetimsel bulgular ortaya çıkmıstır. E-tedarik'in simdilik adaptasyonunun baslangıç asamalarında olmasına ragmen müsteri memnuniyeti ve mali anlamda tedarik zinciri performansına belirgin etkisi saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
Changes in the business environments over the last years have resulted in new ways of thinking within firms, in their search for competitive advantage. This has resulted that purchasing has been elevated to a strategic level and has become established as an important area of study. This dissertation has investigated the impact of strategic and electronic purchasing initiatives like strategic sourcing, e-procurement on manufacturing performance by means of flexibility and supply chain performance. The survey instrument has been developed based on the past studies. Accordingly, 106 manufacturing firms operating in Turkey have answered the distributed questionnaires. The analysis of data has supported to the findings of previous studies. This study has provided several theoretical contributions to Purchasing and Supply Chain Management research. Several useful managerial implications have also emerged, indicating that sub-dimensions of strategic sourcing and e-procurement practices had strong and direct effect on supply chain performance. As for e-procurement, despite the fact that the level of adoption was currently in early stages, it has been perceived to have a significant impact on customer satisfaction & financial related supply chain performance.