Din eğitimi açısından kuranda şeytan kavramı
Concept of satan in quran from the angle of religious education
  1. Tez No: 210970
  2. Yazar: ELİF BULAT
  3. Danışmanlar: PROF. BAYRAKTAR BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Ninpizzi, Edimmu, Ehrimen, Set, Siva, Hades, Satan, Iblis ve Seytan;farklı din ve toplumlardaki kötülügün sembolik veya varlıksal sekline verilen adlardır. Kötü ruh ,canavar,cin ,melek veya Tanrı olarak görülen seytan,dinler tarihi,psikanaliz ve sanat açısından eski ve kapsamlı bir geçmise sahiptir. Kuran;seytanın Iblisin eylemsel sekli,algılanamayan cin türü bir varlık, Tanrısal emre itaatsizlik gösteren,Tanrı huzurundan kovulan insana düsman olan ve onu kötülüklere sürükleyen,dogrudan ayırmak için cin ve insan dostlarıyla birlikte kıyamete kadar çalısacak olan bir varlıktır. Kuran'a göre seytanın eylemleri;Inkar ,sirk(çoktanrıcılık) ,münafıklık,dinden dönme,vahiy dısı din anlayısı olusturma ve Allah'ın dogru yolundan insanları alıkoyma, yaratılısı degistirme ,insana kendini , Tanrıyı ve Tanrısal buyrukları unutturmakta,bos hayal ve ümitler pesinde kosması için insana telkin yapmak,haram ve haksız kazanç,faiz yemek,insanlar arası iletisimi gerçeklestirmeme,taklitçilik yapma,kehanet ve sihir,israf,bilgisizlik ,barısı bozma,yalan haberle fitne olusturma ve gösteris için yardımlasma yapma,içki ve uyusturucu kullanma ve kumar oynama. Kuran bu seytani eylemlere karsı ;aklı kullanma,bilgi-vahiy,egitimcipeygamber, iman-ibadet-tevekkül,takva ve ihlas, kalbin ,duyguların ve egonun egitimi,dua ve Allah'ın lütfu ve merhameti gibi önlemleri sunmaktadır .
Özet (Çeviri)
Ninpizzi,Edimmu,Ehrimen,Set,Siva,Hades,Satan,Iblis and Seytan;given names of the symbolic or ontological form of badness in different religious and societies.Satan has an old and comprehensive past from the angle of religious history,psychoanalysisand art which was seen like bad sprit,monster,elf,angel or God. In QURAN;satan is the active form of iblis,non-perceptible ,elf,because of the disobedience to God,chased from the God?s place,foe for the human being and bring them to the badness for ever by the way of elf and human being friends. The actions of satan in Quran are;atheism,polytheism,doble dealing,turned from the religious,out of religious insight,prevent the human beings who are walking in the way of God,order the persons to change their natures,to cause to forget their selves and God `s commends,to suggestion the people to run from the back of vain fancies and dreams,eating forbidden by religious and unfair earnings and interest,to break social relations,emitation, make wicth and fortune-telling,ignorance,break the peace,giving wrong knowledge and news to provocate the society,pretentious helping,using drink and narcotics,and to gable. Quran was offering measures like;using ratio,knowlwdge-God?s revelations,educatur-propet,faith-ritüels-resignation in God,takva,sincerity,education of heart,emotionsand self,top ray and pity and kidness of God.