Azerbaycan'da milli kimliğin oluşumunda dinin rolü
The role of religion in the construction of national identity in Azerbaijan
- Tez No: 210969
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Din, Sosyoloji, Anthropology, Religion, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmamızda Azerbaycan örneğinde milli kimlik problemi ve temel özelliklerini konu alarak, milli kimlik, dini kimlik, kültür ve etniklik kavramlarını inceledik. Azerbaycan'da milli kimliğin oluşumuna etki eden faktörler içinde dil ve din fenomenini araştırdık. Konuyu XIX. yüzyılın sonu ve günümüz zaman diliminde sınırlamamızın amacı, milli kimlik probleminin bu dönemlerde daha açık bir şekilde ortaya çıkması ve güncel olmasıdır. Çar dönemi Azerbaycan'ında milliyetçi görüşlü aydınlar, Türkçülük idealleri ile birlikte ?ümmet? ve ?millet? problemini de tartışılmıştır. Sovyet dönemi komünist rejiminde baskı altında olan halk milli ve dini değerlere sahip çıkma potansiyelini kültürel boyutta devam ettirmiştir. Komünist rejimin anti-din politikasına karşılık dinin, kültür içinde yaşanması ve kültürel kimliğe dini kimliğin yerleşmesi sağlanmıştır. ?Millet? ve ?din? kavramlarının içeriğinin Sovyet ideolojisine göre tanımlanması, sosyal gerçeğe uymaması ile birlikte, toplumsal hayattan tamamen dışlanamamıştır. Bunu bağımsızlıktan sonraki sosyolojik araştırmalarda gördük. 70 yıllık bir dönemde ?Sovyet kimliği?nin empoze edilmesine rağmen, toplumsal tepki olarak, milli ve dini kimliklerini farklı boyutlarda yaşatmış olmaları, ?Türk? ve ?İslam? fenomenlerinin sosyal bir gerçeğidir. Bugün Azerbaycan'da milli kimlik ve din probleminin güncelliğini korumasının asıl nedeni, sekülerizm ve modernizmin getirmiş olduğu popüler kültürdür. Çünkü bugün sekülerizm ve modernizm problemi, Sovyet ideolojisinin milli ve dini kimliğe karşı olan tehlikesinden daha sinsidir. Bu konuda tezde ileri sürdüğümüz alternatif argüman, devletin milli eğitim ve politikalarının milli kimliği oluşturmadaki uygulamalarıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we studied the question of national identity in the case of Azerbaijan. We gave emphasis on the understanting of national, religious and cultural identities. We tried to examine the factors like language and religion that influence the construction process of national identity. We confined our research to from the late 19th century to the present time because the construction of national identity appeared to be a social problem in that period. In that period, the Tsar era, the majority of Azerbaijani nationalist intellectuals discussed especially the problems of Ummah (ümmet) and nation (millet) issues. Azerbaijani people have maintained their religious and national values in cultural dimension in the Soviet Socialist administration. Religion and national identity have survived in cultural forms in the Communist regime which its main policy was anti-religion. The content of nation and religion had not been isolated from the public and social life in spite of the Socialist cultural policies which were anti-religion and nation. We realised this social phenomenon in the social scientific studies in the post-soviet era. The popularity of religion and national identity that are stil lively debated is due to the consequences of secularism and modernity that Azerbaijani people have gone through. We argue that the impacts of secularism and modernity on religious and national identity are more sneaky than the Soviet ideology which was more clear. In the thesis, we maintained that the state national educational policies are more appropriate and relevant in the construction of Azerbaijani national identity.