151 numaralı (m. 1882-1884/ h. 1299-1301) Ayntab Şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Transcription and analysis of Ayntab judicial record nu: 151 ( lc. 1299- 1301 / 1882- 1884 ad. )
  1. Tez No: 210980
  2. Yazar: FARUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELAL PEKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 547
Özet
Hicri 1299-1301 (M. 1882 -1884) tarihli, 151 Nolu Ayntab Ser´iyye Sicili toplam 228 sayfadan olusmaktadır. Sicildeki belgeler Nâib Hacı Halil Efendizâde Mehmet Sait Efendi ve kaza kaymakamı Bedri Efendizâde Bsmail Galib dönemine aittir. Toplam 337 belgeden olusan defter Hicri 1 Rebiü'l-evvel 1299/16 Ramazan 1301 tarihleri arasındaki davaları kapsamaktadır. Bu davalarda müslümanlarla ilgili müderris, imam atamaları, ayrıca hem müslüman hem de gayri müslimlere ait tereke; miras; bosanma; vakfiye; nafaka; vekalet ve vasi tayini gibi konular ele alınmıstır. Bste bu tez çalısması söz konusu davaların transkripsiyonunu ve degerlendirilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Aintab Judical Record number 151, dated Hicri 1299-1301 (after Chiristy 1882-1884) has been composed of 228 pages. The documents in this register belong to Naib Hacı Halil Efendizâde Mehmet Sait Efendi and Kaimakam Bedri Efendizâde @smail Galib?s period. The judical record is composed of 337 documents which consists of trials the @slamic calender 1 Rebiü?l-evvel 1299/16 Ramazan 1301. @n this trials, giving duties for müderris and imam besides, müslim and non-müslims? tereke, heritage, charter of waqf, alimony, proxy and guardian subject are discused. This thesis consists of this trials transcription and evaluation.